ABC pielęgnacji włosów z łupieżem. Jaki szampon przeciwłupieżowy wybrać?

Łupież to bardzo często występujący problem, z którym zmagają się osoby niezależne od płci, wieku czy rodzaju włosów. Przyczyn powstawania łupieżu może być wiele, podobnie jak sposób walki z nim. Najważniejsze, aby rozpoznać rodzaj łupieżu, dobrać odpowiedni szampon przeciwłupieżowy i… uzbroić się w cierpliwość. Dlaczego? Bo skuteczne pozbycie się łupieżu wymaga czasu, zwłaszcza jeśli nie chcemy, aby do nas szybko powrócił. Jakie szampony przeciwłupieżowe warto stosować? I jak prawidłowo dbać o skórę głowy, na której pojawił się już łupież? Odpowiemy na te pytania i polecimy Ci kilka dobrych szamponów. Czytaj dalej!

Przyczyny powstawania łupieżu i jego rodzaje

Łuszczenie się skóry na głowie jest naturalnym procesem i zazwyczaj nawet go nie zauważamy. Zrogowaciała warstwa naskórka złuszcza się po około 28 dniach w postaci drobnych płatków, których pozbywamy się w trakcie mycia włosów. Natomiast łupież powstaje wówczas, gdy skóra głowy nadmiernie się złuszcza, a białych płatków jest coraz więcej, stają się widoczne na włosach i zaczynają się osypywać (np.: na ramiona). O łupieżu mówimy więc, gdy komórki skóry złuszczają się o wiele częściej i szybciej niż standardowo. Ale dlaczego tak się dzieje? Przyczyn powstawania łupieżu jest sporo i mogą one zależeć od wielu czynników. Do najczęściej występujących powodów należą:

  • drożdżaki bytujące na skórze głowy;
  • nadmiernie przesuszenie skóry skalpu;
  • niewłaściwa pielęgnacja włosów i skóry głowy;
  • używanie źle dobranych kosmetyków do pielęgnacji i stylizacji;
  • niedokładność w zmywaniu produktów do włosów (np: szamponów);
  • mycie włosów w bardzo gorącej i chlorowanej wodzie;
  • długotrwały stres, zła dieta, alergie, zaburzenia hormonalne.

Jak więc widać przyczyny powstawania łupieżu są sprawą niezwykle indywidualną. Twój łupież może więc być spowodowany jednym z tych czynników lub wystąpić jako kumulacja kilku powodów. Czasem więc nie wystarczą tylko odpowiednio dobrane kosmetyki przeciwłupieżowe, ale konieczna jest też wizyta u specjalisty. Możemy wyróżnić 3 podstawowe rodzaje łupieżu:

  • łupież suchy (suche, białe płatki skóry);
  • łupież tłusty (żółte, tłuste łuski skóry);
  • łupież pstry (żółto-brunatne plamy na skórze głowy).

Przy łupieżu suchym (zwykłym) nie obserwujemy stanów zapalnych, może on jednak przekształcić się w łupież tłusty, któremu często towarzyszy świąd, stan zapalny i łojotok. Znajomość rodzaju łupieżu, który wystąpił na skórze głowy znacznie pomaga w odpowiednim dobraniu właściwego szamponu przeciwłupieżowego.
Jak prawidłowo myć skórę głowy?

Prawidłowe mycie skóry głowy przy pomocy dobrego szamponu przeciwłupieżowego to kluczowy element pielęgnacji włosów z łupieżem. Zaś szampon przeciwłupieżowy jest najważniejszym produktem do walki z istniejącym łupieżem, jak też do zapobiegania jego występowaniu i nawrotom. Jeśli zaś już mowa o profilaktyce, warto poznać kilka wskazówek pielęgnacyjnych, które mogą uchronić nas przed pojawieniem się problemu łupieżu.

Wskazówka 1: Zawsze dokładnie myj i oczyszczaj skórę głowy. Precyzyjnie wypłukuj pozostałości szamponu i innych kosmetyków, które mają styczność ze skórą głowy. Myj włosy codziennie, jeśli widzisz, że jest taka konieczność. Nadmiernie przetłuszczona skóra głowy jest bowiem idealnym środowiskiem do rozwoju drożdżaków, które powodują łupież.

Wskazówka 2: Unikaj mycia głowy w gorącej wodzie. Chroń włosy i skórę głowy przed działaniem promieniowania słonecznego, które może nadmiernie wysuszać skalp. Nie pocieraj intensywnie skóry głowy ręcznikiem, nie kieruj też na nią gorącego nawiewu z suszarki. Unikaj również stosowania ostrych grzebieni i innych narzędzi do stylizacji.

Wskazówka 3: Wybieraj delikatne szampony do mycia skóry głowy. Unikaj produktów, które zawierają drażniące substancje takie jak: alkohol, parabeny, silne detergenty. Korzystaj z kosmetyków o właściwościach nawilżających. Możesz wprowadzić do swojej pielęgnacji naturalne olejki np.: olej z drzewa herbacianego, sosnowy czy z siemienia lnianego.

Powyższe wskazówki to świetna profilaktyka – jak wiadomo lepiej zapobiegać niż leczyć. Jeśli jednak łupież już wystąpił należy wybrać odpowiedni szampon do jego zwalczenia. A następnie systematycznie, delikatnie i dokładnie myć skórę głowy tym właśnie szamponem.

Dobry szampon przeciwłupieżowy powinien zawierać składniki, które skutecznie zwalczają drożdżaki, czyli m.in: kwas salicylowy, siarczek selenu czy ketokonazol. Pamiętaj, tylko regularne stosowanie szamponu przeciwłupieżowego może przynieść oczekiwane efekty. Dlatego nie poddawaj się, gdy nie widzisz natychmiastowych efektów. Walka z łupieżem i regeneracja skóry głowy wymaga czasu.

Najlepsze szampony przeciwłupieżowe – wybierz coś dla siebie!

Na rynku kosmetycznym znajdziesz szampony przeciwłupieżowe od wielu marek m.in.: Anwen, Pharmaceris, BasicLab, Kemon, Tołpa czy Bandi. Zawsze warto sprawdzić do jakiego rodzaju łupieżu jest przeznaczony dany szampon i dokładnie zapoznać się z zaleceniami producenta, które są dostępne na opakowaniu. Producenci często oferują też inne produkty z tej samej serii, które mogą wspomóc walkę z łupieżem, np: peelingi, wcierki czy toniki do skóry głowy.

Szampon przeciwłupieżowy od marki Pharmaceris (z linii H) zapobiega powstawaniu łupieżu i reguluje mikrobiom skóry głowy. Produkt sprawdzi się zarówno przy suchym, jak i tłustym łupieżu. W swojej formule zawiera alantoinę, scalpshield i składniki pielęgnujące skórę głowy. Można go stosować codziennie.

Szampon w kostce No Flake No Cry od marki Anwen to produkt na bazie naturalnych składników. Łagodnie oczyszcza włosy i skórę głowy, pozostawia świeży zapach ogórka. Szampon jest bardzo wydajny, przywraca równowagę mikrobiomu skóry i działa przeciwłupieżowo.

Natomiast przeciwłupieżowy szampon Liding Healthy Scalp od Kemon zawiera w swoim składzie glinkę, która świetnie absorbuje sebum ze skóry głowy. Produkt delikatnie oczyszcza włosy i skalp, posiada też właściwości odżywcze. Sprawdzi się w codziennym stosowaniu.

Szampon przeciwłupieżowy od marki Vianek zawiera w swojej formule: ekstrakty z jeżówki i kozłka lekarskiego oraz dodatek kwasu salicylowego. Produkt niweluje nadmierne łuszczenie się skóry głowy, usuwa łupież (suchy, tłusty) i zapobiega jego nawrotom. Szampon przynosi skórze głowy ukojenie i delikatnie oczyszcza włosy.

Materiał Sponsorowany

(Visited 90 times, 1 visits today)

One thought on “ABC pielęgnacji włosów z łupieżem. Jaki szampon przeciwłupieżowy wybrać?

  • 22 sierpnia, 2023 at 11:03 am
    Permalink

    Polecam na łupież, na bardzo suchą skórę głowy i łuszczyce głowy maseczkę na włosy przed myciem : żółtko, kilka kropel oleju konopnego editt , kilka kropel cytryny. Maseczkę o konsystencji majonezu wetrzeć w skórę głowy na pół godziny przed myciem, owinąć głowę ręcznikiem. umyć czeskim szamponem Capillus saborea nie używać odżywki.Kurację stosować w miarę potrzeby także na inne problemy z włosami i skóra głową jak łuszczyca …szampon jak i olejek editt znajdziecie na konopiafarmacja pl na łuszczycę skóry nie tylko głowy pomoże maść konopna retter za 46,90 zł szukajcie z hologramem na tube orygilana receptura mam wszystko sprawdzone polecam !!!

    Reply

Leave a Reply