Wysypka na dłoniach – co może oznaczać?
Wysypka na dłoniach najczęściej jest objawem alergii kontaktowej. Dermatoza powoduje silny świąd, miejscowe przesuszenie skóry i zaczerwienienie. Niekiedy wysypka na dłoniach powstaje na skutek rozwoju choroby pasożytniczej. U niektórych osób pojawiają się na skórze zmiany, szczególnie w okresie zimowym, stanowiące objaw atopowego zapalenia skóry.
Postaci wysypki na dłoniach
Wysypka na dłoniach może przybrać różną postać: krostek, grudek, pęcherzyków przypominających oparzenie, silnie zaczerwienionych plam o charakterze wędrującym. W miejscu wysypki skóra najczęściej jest przesuszona, co dodatkowo nasila świąd i pieczenie. Nadmierne swędzenie zmian sprzyja drapaniu, a to prowadzi do uszkodzenia naskórka. Bardzo często w zaawansowanej postaci wysypki mamy do czynienia z miejscowym stanem zapalnym pod postacią niewielkich ranek.
Wysypka o podłożu alergicznym
Alergia to jedna z najczęstszych przyczyn wysypki na dłoniach. Reakcja skórna pojawia się natychmiast po kontakcie z czynnikiem alergizującym. W zależności od czynnika sprawczego dermatoza utrzymuje się od kilku minut do nawet kilkunastu godzin.
Wskazuje się na kilka możliwych przyczyn alergicznej wysypki na dłoniach:
- Alergia kontaktowa – wysypka powstaje na skutek kontaktu skóry z alergenem, którego substancje drażniące przenikają przez skórę. Wysoki czynnik alergizujący wykazują m.in.: sierść zwierząt (a właściwie znajdująca się na niej ślina zwierzęcia), żywice epoksydowe, zawarte w kosmetykach substancje zapachowe, występujący w sztucznej biżuterii nikiel i dodawany do materiałów budowlanych chrom.
- Alergia pokarmowa – powstaje na skutek spożycia produktów o wysokim potencjale alergizującym. Są to: mleko, orzechy, produkty zbożowe, owoce morza. Wysypka powstała na skutek alergii pokarmowej przypomina atopowe zapalenie skóry.
- Alergia polekowa – powstaje najczęściej w wyniku spożycia kwasu acetylosalicylowego.
- Alergia na słońce, nazywana też fotodermatozą – zmiany przypominają oparzenie słoneczne i pokrywają odsłonięte części ciała.
Wysypka nie stanowi zagrożenia dla zdrowia, jednak nie powinna być bagatelizowana. Alergia jest chorobą, która wymaga leczenia.
Wysypka na dłoniach – jeden z objawów AZS
Wysypka na dłoniach może być objawem atopowego zapalenia skóry (AZS), czyli przewlekłej choroby zapalnej. Umiejscowienie zmian zależy do wieku pacjenta i zaawansowania postaci schorzenia. Bardzo często jednak dermatoza obejmuje dłonie i ręce. Charakterystycznymi objawami AZS są: silne przesuszenie skóry, rozlany rumień, nadmierne rogowacenie naskórka sprzyjające ranom i pęcherzyki przypominające oparzenie. Skóra osób z AZS jest dodatkowo podatna na działanie czynników alergizujących, zarówno kontaktowych, jak i pokarmowych. AZS zaostrzają gorąca woda, mróz, niska temperatura powietrza.
Choroby zakaźne a wysypka na dłoniach
Wyprysk skórny na dłoniach niekiedy jest objawem chorób zakaźnych. Zmiany najczęściej mają postać grudek, które z czasem przekształcają się w pęcherze. Wysypka na dłoniach w przebiegu choroby zakaźnej najczęściej poprzedza wystąpienie objawów ogólnoustrojowych. O tym, jakie choroby zakaźne objawiają się wysypką na dłoniach, przeczytasz w artykule: https://badaniakrwi.pl/wysypka-na-dloniach-mozliwe-przyczyny/.
Artykuł Zewnętrzny