Skuteczne działania Prokuratury i Policji w sprawie tymczasowego aresztowania Białorusina podejrzanego o śmiertelne potrącenie rowerzystki

Prokuratura Rejonowa Poznań Grunwald w Poznaniu prowadzi śledztwo przeciwko obywatelowi Białorusi podejrzanemu o wypadek drogowy ze skutkiem śmiertelnym i jazdę pod wpływem narkotyków. Zdarzenie miało miejsce w Poznaniu 9 lutego tego roku.


Podejrzany – kierowca Ubera – będąc pod wpływem marihuany (w odurzeniu jak alkohol w stężeniu powyżej 0,5 promila) – nie zatrzymał się przed przejściem dla pieszych połączonym z przejazdem dla rowerzystów, doprowadzając do śmiertelnego potrącenia znajdującej się tam pokrzywdzonej.

Na wniosek prokuratury sąd stosuje wobec niego trzymiesięczny areszt. Stosowanie tego środka, również na wniosek prokuratora, przedłużony zostaje na kolejne trzy miesiące do dnia 8 sierpnia 2023 roku do godziny 20.45.

W ustawowym terminie 14 dni przed upływem dotychczasowego terminu aresztowania, prokuratura wnioskuje o jego przedłużenie na okres dalszych 3 miesięcy. Podyktowane jest to koniecznością zasięgnięcia opinii uzupełniającej biegłego z zakresu wypadków i ustosunkowania się przez niego do zgłaszanych przez pełnomocnika pokrzywdzonych zastrzeżeń co do treści wydanej ekspertyzy oraz zgłoszonym przez obrońcę wnioskiem o końcowe zaznajomienie z materiałami śledztwa.

Postanowieniem z 3 sierpnia 2023 roku sąd odmawia przedłużenia stosowania aresztu wobec podejrzanego. Argumentuje to tym, że wprawdzie istnieją przesłanki uzasadniające dalsze stosowanie tego środka, to jednak sprawca może pozostawać na wolności, a dalsze postępowanie – zarówno na etapie śledztwa jak i przed sądem – może toczyć się bez jego udziału.

Odpis powyższej decyzji prokuratura otrzymuje 7 sierpnia 2023 roku, tego samego dnia sporządzając zażalenie.

8 sierpnia 2023 roku prokurator ustala fakt wcześniejszego niż 20.45 zwolnienia podejrzanego z aresztu, uzyskując podany przy wypisie z aresztu, adres jego pobytu i niezwłocznie nakazuje zweryfikowanie tego adresu funkcjonariuszom KMP w Poznaniu.  Policjanci – po około 1,5 godzinie od pozyskania tej informacji od prokuratury – przybywają na miejsce i stwierdzają, że podejrzany wcale tam nie przebywa i nie stawił się tam także po opuszczeniu aresztu.

Tym samy na nowo dochodzi do wypełnienia przesłanki ukrycia podejrzanego, niezbędnej dla możliwości stosowania na nowo przez prokuraturę środków zapobiegawczych.

Niezwłocznie – w ciągu około jednej godziny od powzięcia powyższej informacji – prokuratur wydaje postanowienie o zatrzymaniu i przymusowym zatrzymaniu podejrzanego z uwagi na konieczność niezwłocznego zastosowania wobec podejrzanego zakazu opuszczania kraju połączonego z zatrzymaniem paszportu. Jednocześnie ustala w kontakcie ze Strażą Graniczną, że nie opuścił on kraju i nie przekroczył granicy polsko – białoruskiej. Przesyła także faksem do Komendy Głównej SG wydane przez siebie postanowienie.

O godzinie 22.02 prokuratura otrzymuje potwierdzenie odnotowania przez Straż Graniczną zakazu opuszczania kraju i zastrzeżenie paszportu obywatela Białorusi. Tym samym zostaje zamknięta mu możliwości przekroczenia granicy.

Podejrzany zostaje zatrzymany przez policję w Szczecinie 10 sierpnia 2023 roku o godzinie 9.30.

Na posiedzeniu 11 sierpnia 2023 roku, sąd odwoławczy – podzielając w całości argumentację prokuratury przytoczoną w zażaleniu na postanowienie z 3 sierpnia 2023 roku – uchyla tę decyzję i orzeka o stosowaniu aresztu wobec podejrzanego na okres trzech miesięcy, tj. do 8 października 2023 roku, godziny 9.30.

Powyższe dobitnie dowodzi, że tylko dzięki natychmiastowej reakcji Prokuratury i Policji możliwe będzie skuteczne pociągniecie podejrzanego do odpowiedzialności karnej za zarzucane mu przestępstwa. Jednocześnie przedstawiona wyżej chronologia wydarzeń, przeczy całkowicie relacji Gazety Wyborczej wskazującej na opieszałość czy wręcz nieudolność ich działania w tej sprawie.

(Visited 150 times, 1 visits today)

Leave a Reply