Wróżby Rzepichy na deskach Nowotomyskiego Ośrodka Kultury
Wróżby Rzepichy
Wtorek, 9 stycznia był szczególnym dniem dla młodych aktorów, uczniów Zespołu Szkół nr 2 im. Stanisława Staszica w Nowym Tomyślu. Tego dnia zadebiutowali na deskach Nowotomyskiego Ośrodka Kultury, sztuką stworzoną i wyreżyserowaną przez ich nauczyciela biologii – Rafała Putza.
Wróżby Rzepichy to sztuka składająca się z czterech scen zatytułowanych: „Świąteczne przygotowania”, „Przybycie gości”, „Niespodziewani wędrowcy” i tytułowej „Wróżby Rzepichy”. To opowieść o naszej tożsamości, korzeniach, tradycji, wierze i wierzeniach, zderzeniu starego z nowym. Poruszające wizje Rzepichy dotykają również burzliwej historii Polski, a także dokonań wielkich Polaków.
To również sztuka, której autor daje prawdziwy popis językowej wirtuozerii. W dwugodzinnym spektaklu to słowa – obok aktorów –odgrywają główną rolę. Rymowany tekst imponuje lekkością, z jaką snuje opowieść, śmiało poruszając poważne tematy.
Na uznanie zasługuje scenografia autorstwa Elwiry Wolnej. Prosta i piękna, doskonale oddająca klimat wczesnosłowiańskiej chaty. Jej główny element – długi stół, do którego zasiadają bohaterowie, by wspólnie spożyć wieczerzę – w połączeniu z tematyką przedstawienia, może nasuwać skojarzenie ze słynnym obrazem Leonarda Da Vinci. Ponadto, spektakl jest dość statyczny, ruch sceniczny jest mocno ograniczony, co dodatkowo wzmacnia wrażenie, że mamy do czynienia z przemawiającym do widza obrazem.
Spektakl w gatunku teatru słowa, czy też raczej storytellingu (sztuki opowiadania), wykonany przez grono młodych opowiadaczy, bogaty w odniesienia do kulturowej tradycji i literatury polskiej, był z pewnością formą wymagającą – od wykonawców umiejętności sugestywnego przekazu złożonych czasem treści, od widzów – skupienia na przekazie pozbawionym dodatkowych, wspomagających słowo, efektów scenicznych. I jedni, i drudzy temu założeniu scenarzysty i reżysera znakomicie sprostali.
Ogromne brawa dla zdolnych i pracowitych aktorów, którzy swe role znakomicie opanowali w niespełna dwa miesiące: Aleksandry Zaremby, Olgi Kasperek, Zuzanny Olsztyńskiej, Filipa Kałka, Julii Kasperczak, Jakuba Stępinskiego, Szymona Łodygi, Michała Kańduły, Roksany Gałęckiej, Jana Szwieca, Julii Knop, Natalii Nygi, Karola Zielińskiego i Marcina Łukaszewicza.
Organizatorami wydarzenia byli: Zespół Szkół im. Stanisława Staszica w Nowym Tomyślu, Nowotomyski Ośrodek Kultury oraz Miejska i Powiatowa Biblioteka Publiczna w Nowym Tomyślu.
Izabela Putz