Wielkopolska – Wsparcie dla poszkodowanych po burzach. Wideokonferencja z premier Beatą Szydło

Wicewojewoda wielkopolski Marlena Maląg wspólnie z wielkopolskim komendantem wojewódzkim PSP bryg. Andrzejem Bartkowiakiem uczestniczyła w wideokonferencji  wojewodów oraz komendantów służb z  premier Beatą Szydło oraz ministrem spraw wewnętrznych i administracji Mariuszem Błaszczakiem.


Podczas rozmów wojewodowie przedstawili aktualną sytuację związaną ze zniszczeniami po wystąpieniu burz.

Premier zapewniła o wsparciu dla poszkodowanych. Wysoko oceniono współpracę i zaangażowanie służb podczas akcji ratunkowej. Osoby najbardziej  poszkodowane mogą zgodnie z procedurami zwracać się do ośrodków pomocy społecznej o wypłatę zasiłków do 6 tysięcy złotych. W najbliższych godzinach strażacy zabezpieczą ewentualne szkody w budynkach, w których przebywają koloniści na terenie Wielkopolski. Bezpośrednio po wideokonferencji do Książa (pow. śremski), Jaraczewa i Gniezna – miejscowości najbardziej dotkniętych zniszczeniami, udała się wicewojewoda.

Zgodnie z raportem złożonym przez wicewojewodę, na terenie województwa nie było osób rannych i zabitych w wyniku nocnej nawałnicy, Straż Pożarna interweniowała ponad trzy tysiące razy, głównie przy powalonych drzewach i połamanych gałęziach oraz podczas wypompowywania wody z zalanych piwnic i posesji, najczęściej w powiatach: gnieźnieńskim, wrzesińskim, średzkim, gostyńskim i rawickim. Odnotowano 468 przypadków uszkodzeń lub zerwania dachu w budynkach gospodarczych i mieszkalnych. Największe zniszczenia dotknęły powiat śremski, gnieźnieński, koniński. Uderzenie pioruna uszkodziło poszycie dachu Katedry Gnieźnieńskiej.

Służby energetyczne cały czas pracują nad przywróceniem zasilania prądem.


Enea Poznań odnotowała najwięcej awarii zasilania w rejonie Wrześni, Gniezna oraz Leszna, W sobotę o godz. 11.00 prądu pozbawionych zostało ok. 64 000 odbiorców w 767 miejscowościach. Również w południowej Wielkopolsce trwają prace nad usuwaniem awarii zasilania. Energa Kalisz odnotowała wyłączenia zasilania w rejonie Kalisza, Ostrowa Wlkp., Kępna, Jarocina, Konina, Turku, Koła i Słupcy,. W kulminacyjnym momencie bez prądu  było około 2 700 stacji ŚN/NN (ok. 78 000 odbiorców). W sobotnie przedpołudnie bez prądu blisko 28 tysięcy odbiorców w tych miejscowościach.  Awarie nadal są usuwane, jest szansa, że większość zostanie usunięta jeszcze dzisiaj w godzinach popołudniowych, ewentualnie ostatnie naprawy mogą zakończyć się w niedzielę.

Burza spowodowała utrudnienia na szlakach kolejowych: Gniezno – Poznań, Leszno – Ostrów Wlkp., najdłuższe przerwy w ruchu i opóźnienia odnotowano na odcinku: Gniezno – Jarocin, Jarocin – Poznań Od godzin porannych ruch pasażerski został przywrócony.

Wystąpiły również utrudnienia na drogach krajowych nr 5, 15 i 36 oraz na autostradzie A2,  jednak autostrady, drogi krajowe i wojewódzkie są już przejezdne. Służby drogowe  zorganizowały objazdy likwidując zatory. Wiele dróg lokalnych zostało zblokowanych przez powalone drzewa i konary.

Port lotniczy Ławica odnotował godzinne opóźnienie 2 rejsów, 1 rejs z Warszawy został odwołany. Aktualnie ruch odbywa się bez zakłóceń.

Służby wojewody od rana wizytowały miejscowości, których mieszkańcy ucierpieli z powodu burz, deklarując pomoc i wsparcie. Jedną z takich gmin był Książ (pow. śremski). W miejscowości Kołacin wiatr zniszczył pokrycia dachowe z 30 budynków. Trwa zabezpieczanie domostw, w akcji uczestniczą strażacy.  Mieszkańcom jest też udzielana pomoc psychologiczna.(Visited 193 times, 1 visits today)

Dodaj komentarz