IV Święto Zupy i Jarmark Wiejskie Smaki Wiejskie Cuda [ZDJĘCIA, FILM]

W minioną sobotę 12 sierpnia powiat nowotomyski a właściwie Boruja Nowa stała się stolicą zupy. To właśnie tam dzięki stowarzyszeniu Pokochaj Wieś oraz starostwu powiatowemu w Nowym Tomyślu zorganizowane zostało, już IV Święto Zupy.Już przed godziną 15, rekordowa liczba drużyn, biorących udział w święcie, przystąpiły do przygotowań swych pysznych zup. Rozpalenie ogniska, kotły i wyjątkowe, niekiedy tajemnicze produkty, z których powstały obłędnie pyszne dania.


Miłośnicy zup, którzy tego dnia przybyli do Borui Nowej na degustację musieli poczekać, przestrzegając rygorystycznego regulaminu do 18. Wtedy to wszystkie zupy były już gotowe i zaczęła się wielkie kosztowanie, bo aż 23 drużyny przystąpiły do gotowania.

Z olbrzymim zainteresowaniem, powstawaniu zup przyglądała się, w towarzystwie Przewodniczącej Rady Powiatu Nowotomyskiego Marii Galas oraz starosty Ireneusza Kozeckiego, Zofia Szalczyk Przewodnicząca Sejmiku województwa Wielkopolskiego, pani wiceminister rolnictwa w latach 2012 – 2015 z gospodarską ciekawością dopytywała gotujących o proporcje i przepisy potraw. Opalenickie ekipy gotujące wspierał burmistrz Opalenicy Tomasz Szulc.


Wśród przygotowanych pieczołowicie zup nie zabrakło tradycyjnych takich jak:


grochówka, ogórkowa, gulaszowa, kartoflankę, krupnik czy kapuśniak, ale nie brakowało zup wyszukanych jak królewska, czyli flaki z lina, z pulpetami, były zupy niezwykle sezonowe jak kurkowa, dyniowa, po zupę porową, pieczarkową, serową, nie brakowało zup z kuchni świata meksykańskiej, curry czy zupy orientalnej na mleku kokosowym z dużą ilością imbiru. Nie sposób wymienić wszystkich tych wspaniałych zup, a co dopiero spróbować tych niezwykłych specjałów kulinarnych dodatkowa aromatyzowanych dymem z pod palenisk.

Jednak nie samą zupą człowiek żyje, więc nie zabrakło grillowanych kiełbasek, które wybornie smakowały z przetworami Ogródka Dziadunia z Wąsocza Dolnego, które firma przekazała do degustacji a zwycięskie drużyny otrzymały bony na specjały dziadunia dostępne w sklepie internetowym firmy, były też zimne napoje a organizatorzy zapewnili również inne atrakcje, gry i zabawy z Harcerzami i Powiatowym Centrum Sportu dla najmłodszych oraz występy artystyczne. Wszystkim uczestnikom czas umilali m.in. Kapela Zza Winkla, połączone siły, Wiaruchny, Kłosów i Rudniczoków, na zakończenie tuż po ogłoszeniu oficjalnych wyników wystąpiła młoda, niezwykle urocza Lucyna Knop, której występ zakończył się bisami oraz lawiną braw.

Po degustacjach nadszedł czas na ogłoszenie wyników, tak, więc najwięcej osób przy swych kotłach zgromadziły drużyny, uzyskując kolejno miejsca – trzecie KGW Kozłowo (grochówka), drugie drużyna Boruja Nowa (curry), pierwsze miejsce zdobyła drużyna, która przygotowała zupę z kurek -Graciarska Grupa LOK Nowy Tomyśl. Tu polał się szampan!

Podczas IV Święta Zupy odbył się również Jarmark Wiejskie Smaki Wiejskie Cuda.

Po części oficjalnej , wspólna biesiada , ogniska i Wojtek gitarzysta z Zagłębia Rury.

Impreza okazała się dużym sukcesem, a dynamiczny jej rozwój zapowiada, że kolejna odsłona święta zapowiada się pysznie i już nie możemy doczekać się na V Święto Zupy.

Fot. Maciej Kasprzak / Wielkopolskamagazyn.pl 

IV Święto Zupy i Jarmark Wiejskie Smaki Wiejskie Cuda
Stowarzyszenie Pokochaj Wieś
(Visited 1 294 times, 1 visits today)

Leave a Reply