Uwaga! ROAD SAFETY DAYS – DZIAŁANIA NA TERENIE POWIATU NOWOTOMYSKIEGO

W dniach 16-22 września 2020 r., w czasie trwania Europejskiego Tygodnia Mobilności, we wszystkich europejskich krajach prowadzona jest akcja pod nazwą ROAD SAFETY DAYS (Dni bezpieczeństwa ruchu drogowego). Do akcji włączyli się także nowotomyscy policjanci. Działania te mają wpłynąć na poprawę bezpieczeństwa na drogach oraz zwrócić uwagę na powszechny problem, jakim jest duża liczba osób, która codziennie traci życie i zdrowie w wypadkach drogowych.


Road Safety Days to działania Policji ruchu drogowego oraz innych podmiotów z obszaru bezpieczeństwa ruchu drogowego, ukierunkowane na dążenie do założeń zgodnych z WIZJĄ ZERO – zero ofiar śmiertelnych w wypadkach drogowych. Kluczem do osiągnięcia poprawy bezpieczeństwa na drogach w dużej mierze jest zmiana zachowań ich użytkowników.

Mimo wielu działań podejmowanych przez instytucje krajowe jaki i organizacje międzynarodowe w dalszym ciągu liczba osób zabitych i ciężko rannych jest zatrważająca. Do głównych problemów wpływających na bezpieczeństwo na drogach niezmiennie należą niebezpieczne zachowania uczestników ruchu drogowego oraz nieprzestrzeganie przez nich obowiązujących przepisów. Świadome przekraczanie limitów prędkości, korzystanie z telefonów komórkowych podczas jazdy, nieprawidłowe wyprzedzanie, kierowaniem pojazdem w stanie po spożyciu alkoholu, niestosowanie pasów bezpieczeństwa i fotelików ochronnych dla dzieci, przekraczanie jezdni w miejscach niedozwolonych przez pieszych, jazda rowerem wzdłuż po chodniku lub po przejściu dla pieszych oraz nie używanie elementów odblaskowych poza obszarem zabudowanym od zmierzchu do świtu przez niechronionych uczestników ruchu drogowego, były i są czynnikami decydującymi o fakcie i konsekwencjach zaistnienia zdarzeń drogowych.  

Podczas akcji prężnie działają zarówno policjanci Wydziału Ruchu Drogowego w Nowym Tomyślu, a także profilaktcy.

Pamiętajmy o dostosowaniu prędkości do warunków panujących na drodze, nie przeceniajmy własnych umiejętności, za kierownicę wsiadajmy trzeźwi. Będąc pieszym uczestnikiem ruchu pamiętajmy o zachowaniu podstawowych zasad bezpieczeństwa, rozglądajmy się na drodze i bądźmy widoczni dla zmotoryzowanych. Poziom bezpieczeństwa na drogach zależy od zachowania każdego uczestnika ruchu, dlatego przestrzegajmy obowiązujących przepisów i kierujmy się rozsądkiem.

/nowy-tomysl.policja.gov.pl/

Zobacz również …

(Visited 1 644 times, 1 visits today)

Dodaj komentarz