Upamiętnienie Solidarności Walczącej w Poznaniu

Wojewoda wielkopolski Zbigniew Hoffmann wziął udział w uroczystości odsłonięcia i poświęcenia tablicy upamiętniającej działalność Solidarności Walczącej.
Inicjatorem odsłonięcia tablicy był poznański oddział stowarzyszenia Solidarność Walcząca.


Uroczyści rozpoczęły się od mszy świętej w kościele pw. Matki Boskiej Bolesnej. Liturgii przewodniczył ks. biskup Zdzisław Fortuniak. Po nabożeństwie nastąpiło poświęcenie obeliska. W imieniu marszałka seniora Kornela Morawieckiego głos zabrał Andrzej Kołodziej, działacz Solidarności Walczącej. – Dzisiejszy dzień to przypomnienie o wartościach, które głosiliśmy w latach 80. – mówił.

Wojewoda wielkopolski Zbigniew Hoffmann wskazywał, że odsłonięcie tablicy wpisuje się także w prowadzoną przez rząd politykę odzyskiwania pamięci historycznej. – Pamiętajmy jaką organizacją była Solidarność Walcząca: zorganizowana na wzór Armii Krajowej i nieprzejednanie antykomunistyczna. Bardzo się cieszę, że po wielu latach staramy się odzyskać pamięć o niej – mówił wojewoda.

Solidarność Walcząca była jedną z czołowych organizacji w Poznaniu, które stawiały opór ustrojowi komunistycznemu w latach 80. Członkowie „SW” zajmowali się między innymi działalnością wydawniczą oraz propagowaniem dążeń niepodległościowych.


Ten pokaz slajdów wymaga włączonego JavaScript.
(Visited 87 times, 1 visits today)

Dodaj komentarz