Przylecieli z Aten. Zostali zatrzymani

Połączenie lotnicze Grecja – Poznań nadal wykorzystywane jest przez cudzoziemców podróżujących nielegalnie do krajów obszaru Schengen. Świadczą o tym piątkowe zatrzymania przeprowadzone przez funkcjonariuszy Straży Granicznej z Poznania – Ławicy.
W piątek 2 października po przylocie samolotu rejsowego z Aten, w hali przylotów funkcjonariusze Straży Granicznej z placówki w Poznaniu-Ławicy wylegitymowali dwóch cudzoziemców. Jeden z nich przedstawił do kontroli niemiecki paszport, natomiast drugi okazał czeski dowód osobisty. Uwagę funkcjonariuszy SG zwróciły zdjęcia w obu dokumentach, które odbiegały od wizerunku osób kontrolowanych. Ponadto czeski dowód osobisty widniał w bazach danych jako dokument utracony, podlegający zatrzymaniu. Podczas rozmowy z funkcjonariuszami cudzoziemcy przyznali się, że są obywatelami Syrii. Mężczyźni w wieku 29 i 38 lat chcieli dostać się do Polski wykorzystując te dokumenty, by udać się w dalszą podróż do Niemiec. Obywatele Syrii zostali zatrzymani.

Obaj także usłyszeli zarzuty posłużenia się w trakcie kontroli dokumentami innych osób. Wobec Syryjczyków skierowany zostanie akt oskarżenia do sądu.

Za popełnione przestępstwo grozi cudzoziemcom do 2 lat pozbawienia wolności.

Dodatkowo Komendant Placówki Straży Granicznej w Poznaniu – Ławicy wszczął postępowanie administracyjne zmierzające do wydania decyzji o zobowiązaniu do wyjazdu z Polski, natomiast za nielegalny pobyt cudzoziemcy ukarani zostali mandatami karnymi w łącznej wysokości 600 złotych.

Od początku 2020 roku na lotnisku w Poznaniu – Ławicy po przylocie z Grecji ujawniono i zatrzymano 10 cudzoziemców, którzy na podstawie fałszywych lub cudzych dokumentów przekroczyli granicę państwową, by następnie udać się do krajów Europy Zachodniej.

(Visited 526 times, 1 visits today)

Dodaj komentarz