Poznańska policja będzie skuteczniej walczyć z pojazdami zanieczyszczającymi powietrze

Policjanci z Poznania otrzymali nowy radiowóz, którego wyposażenie pozwoli skuteczniej eliminować z ruchu drogowego pojazdy zanieczyszczają powietrze w mieście. Uroczyste przekazanie odbyło się na Dziedzińcu Urzędu Miasta Poznaniu w obecności Komendanta Wojewódzkiego Policji w Poznaniu insp. Piotr Mąki, Komendanta Miejskiego Policji w Poznaniu insp. Roberta Kasprzyka, Prezydenta Poznania Jacka Jaśkowiaka i jego zastępcy Mariusza Wiśniewskiego.

Nowy samochód został sfinansowany z budżetu Policji i miasta Poznania. Każda ze stron wyłożyła na zakup 150 tys. złotych. Samochód pomoże walczyć z tzw. smogiem fotochemicznym, czyli zanieczyszczeniami powietrza, które pojawiają się głównie latem  i powstają ze spalin samochodowych zawierających tlenek węgla, tlenki azotu i węglowodory.

Nowy policyjny pojazd policjanci będą mogli wykorzystywać na wiele sposobów. Może przewieść 5 funkcjonariuszy, łącznie z kierowcą. Wnętrze samochodu podzielone jest na trzy części: kabinę kierowcy, przedział biurowy i część magazynową. W części biurowej do dyspozycji policjantów są siedzenia i robocze stoliki, które pozwolą na bieżąco wypełniać i weryfikować dokumenty. Jest też miejsce, gdzie można zainstalować drukarkę i komputer, a także szafki na druki urzędowe.

Najważniejsza jest jednak część magazynowa. To w niej mieszczą się urządzenia specjalistyczne. To między innymi dymomierz i analizator spalin, które pozwalają sprawdzić czy samochody (zarówno z silnikami diesla, jak i benzynowymi) nie emitują zbyt wielu szkodliwych spalin. Poza urządzeniami służącymi do walki ze smogiem, przekazany przez miasto samochód jest wyposażony także w inny sprzęt, który na co dzień używają policjanci: wózek do mierzenia odległości, pachołki drogowe, miarę do mierzenia wysokości pojazdów, parawan i torbę medyczną. Dzięki temu nowy radiowóz jest wielofunkcyjny – mundurowi mogą nie tylko sprawdzić stan techniczny kontrolowanych aut, ale również dojechać do miejsca wypadku i skutecznie zabezpieczyć miejsce zdarzenia oraz pomóc poszkodowanym.

Info. Urząd Miasta Poznania/PG/wielkopolska.policja.gov.pl

(Visited 186 times, 1 visits today)

Dodaj komentarz