Poznań wśród samorządowych liderów

W ogólnopolskim rankingu „Perły samorządu” Jacek Jaśkowiak, prezydent Poznania znalazł się na podium wśród najlepszych samorządowców w Polsce. Sam Poznań również został wyróżniony w zestawieniu – zajął wysokie czwarte miejsce w kraju.


Gala wręczenia wyróżnień w rankingu „Perły samorządu” odbyła się w czwartkowy wieczór (17 maja) w Muzeum Emigracji w Gdyni. Zestawienie powstało, by uhonorować zarówno najlepsze gminy, jak i stojących na ich czele samorządowców. Jak co roku stworzyli je członkowie redakcji Dziennika Gazeta Prawna oraz eksperci ds. samorządu terytorialnego, ze świata nauki i biznesu spółki Deloitte Consulting S.A.

Nagrody przyznano w czterech kategoriach zależnych od wielkości gmin. W ramach każdej kategorii  jury oceniało osobno gminę i osobno jej włodarza. W przypadku gmin brano pod uwagę jakość zarządzania miejscowościami, jakość dostępnych w nich usług publicznych, kapitału społecznego oraz jakość przestrzeni. W tej konkurencji Poznań zajął wysokie czwarte miejsce w kategorii miast powyżej 100 tysięcy mieszkańców. Na podium znalazły się Gdańsk, Lublin oraz Łódź.

Samorządowców oceniano według czterech kryteriów. Pierwszym z nich były zdolności menedżerskie – sprawdzano, czy włodarze gmin potrafią  sprawnie nimi zarządzać i jak najlepiej wykorzystywać ich zasoby. Drugim ważnym kryterium była umiejętność koordynowania i katalizowania dziejących się w mieście procesów. Wzięto też pod uwagę, czy kandydaci  są dobrymi ambasadorami, którzy swoim wizerunkiem, podejściem i osobowością stanowi najlepszą wizytówkę miejscowości i jej mieszkańców. Wreszcie sprawdzano, czy stojący na czele gmin samorządowcy mają mandat zaufania od lokalnej społeczności.

Prezydent Poznania, Jacek Jaśkowiak, zajął w kategorii włodarzy miast powyżej 100 tysięcy mieszkańców drugie miejsce. Pierwsze miejsce przypadło Pawłowi  Adamowiczowi, prezydentowi Gdańska, a trzecie zajął Wojciech Szczurek – prezydent Gdyni.

– Wszyscy laureaci zasługują na wielkie gratulacje – podkreślił w oficjalnej informacji Radosław Kubaś, lider zespołu ds. sektora publicznego, innowacji i zachęt inwestycyjnych Deloitte. – Mamy nadzieję, że wyróżnione przez Kapitułę osoby są doceniane w swoich społecznościach lokalnych, bo z pewnością na to zasługują. Tegoroczna edycja Rankingu Perły Samorządu 2018 pokazała, że stawka najlepszych polskich samorządowców jest bardzo wyrównana.

Gala była częścią Kongresu „Perły samorządu”, podczas którego odbył się cykl paneli dyskusyjnych poświęconych największym problemom i wyzwaniom, jakie stoją przed polskimi samorządami. Jacek Jaśkowiak, prezydent Poznania, został zaproszony do dyskusji na temat tego, „czy nasze miasta są user-friendly”

Prowadzący panel dziennikarze Dziennika Gazety Prawnej Tomasz Żółciak i Jakub Kapiszewski podkreślali, że mieszkańców polskich miast trudno zadowolić: jednym brakuje chodników, drugim parków. Jedni uważają, że jest brzydko – według innych nie mogłoby być lepiej. Jeśli polskie miasta są pełne takich sprzeczności, to dla kogo właściwie je budujemy? I dlaczego wszyscy są z jakiegoś powodu niezadowoleni? – takie pytania zadali w czwartek panelistom.

– Nie zawsze uda się pogodzić interesy różnych stron. Niestety,  poziom akceptacji jednych dla drugich jest w Polsce coraz niższy – mówił Jacek Jaśkowiak, prezydent Poznania. – Coraz częściej do głosu dochodzą emocje, a w takich warunkach trudno jest osiągnąć kompromis. Trzeba umieć, ale też i mieć odwagę podejmować trudne decyzje.  Trudne także politycznie, nie zawsze popularne wśród mieszkańców. To wielka odpowiedzialność samorządowców. Czasami trzeba iść pod prąd.

Razem z prezydentem Poznania nad jakością polskich miast dyskutowali: Bartosz Bartoszewicz – wiceprezydent Gdyni, Ryszard Nawrocki  – wójt gminy Stare Miasto, Adam Mikołajczyk – prezes zarządu Europejskiego Instytutu Marketingu Miejsc Best Place oraz Jarosław Jóźwiak – managing associate w Kancelarii Prof.Marek Wierzbowski i Partnerzy.

/poznan.pl/(Visited 85 times, 1 visits today)

Dodaj komentarz