Poznań: Uczczono pamięć ofiar komunizmu

Kombatanci, samorządowcy, młodzież szkolna i przedstawiciele wielu instytucji uczcili Dzień Hołdu i Pamięci Ofiar Reżimu Komunistycznego. Władze Miasta reprezentował Jędrzej Solarski, zastępca prezydenta Poznania i Grzegorz Ganowicz, przewodniczący Rady Miasta Poznania.


Uroczystość rozpoczęła się w Zespole Szkół Komunikacji. Następnie zebrani przeszli na ul. 27 Grudnia, gdzie złożyli kwiaty przed tablicą upamiętniającą ofiary prześladowane i zamordowane w czasach komunizmu. To w tym miejscu, w latach czterdziestych swoją siedzibę miał poznański Urząd Bezpieczeństwa.

– Witam Was w miejscu, które przez lata było olbrzymią kaźnią dla polskiego narodu – dla Wielkopolan, którzy serce oddawali ojczyźnie; dla tych, którzy starali się, by niepodległa trwała i nie poddała się obcej ideologii. To miejsce wzrosło na ich krwi – mówił Zenon Wechmann, prezes wielkopolskiego oddziału Związku Więźniów Politycznych Okresu Stalinowskiego.

Lata, w których w nieistniejącej już kamienicy przy ul. 27 Grudnia toczyły się bestalskie śledztwa wspominał generał Jan Podhorski.

– Przebywaliśmy tutaj po pierwszym wyroku, czekając na następną rozprawę. Pamiętam do tej pory sceny, jakie się tutaj rozgrywały – krzyki kobiet, ból i prowadzącego oficera patrzącego przez okno, który zastanawiał się „kogo my jeszcze mamy z tej ulicy zdjąć?” Naturalnie, że człowieka przechodziły ciarki – wspominał gen. Jan Podhorski. – Chwała Wielkopolsce, że pamięta o tych paru tysiącach skazanych. Większości z nich już wśród nas nie ma, pozostało niewielu. Dziękuję obecnym za przybycie – dodał generał.

Osoby biorące udział w uroczystości odśpiewały hymn i odmówiły wspólną modlitwę. Na koniec złożono kwiaty przed tablicą.

AJ/poznan.pl/

(Visited 28 times, 1 visits today)

Dodaj komentarz