Poznań: Zielona wstążka #DlaPlanety

W Światowy Dzień Środowiska, 5 czerwca wiele obiektów i budynków w Poznaniu rozbłyśnie na zielono. Tego dnia każdy będzie mógł wybrać też swoje własno EKO postanowienia. Wszystko w ramach akcji Zielona Wstążka #DlaPlanety, której celem jest wzrost świadomości społecznej na temat problemu zanieczyszczenia powietrza.  


Motywem przewodnim tegorocznego Światowego Dnia Środowiska jest przyjęte przez Program Narodów Zjednoczonych ds. Środowiska (UN Environment) hasło #BeatAirPollution. Razem z kampanią BreatheLife stało się ono inspiracją dla tegorocznej Zielonej Wstążki.

– Każda wielka zmiana zaczyna się od drobnych kroków. Możemy je podjąć wszyscy razem, dokonując bardziej świadomych, przemyślanych wyborów konsumenckich i nie tylko. Transport, ogrzewanie, zużycie energii – to tylko niektóre z dziedzin, którymi na co dzień wpływamy na stan jakości powietrza w naszym najbliższym otoczeniu. Dla dobra środowiska warto zmienić swoje nawyki. Chodzi o przyszłość naszą i następnych pokoleń – tłumaczy Katarzyna Kierzek – Koperska, zastępczyni prezydenta Poznania.

Na stronie internetowej DlaPlanety.pl można wybrać swoje własne EKOpostanowienia, których realizacja pomoże zmniejszyć indywidualną emisję zanieczyszczeń do powietrza.

EKOpostanowienia to propozycje prostych lecz konkretnych działań na rzecz ograniczenia naszej presji na środowisko np. korzystanie z bardziej ekologicznych środków transportu czy częstsze chodzenie pieszo. Na znak zaangażowania w akcję warto przypiąć sobie tytułową zieloną wstążkę.Można zrobić to wirtualnie w mediach społecznościowych, przy pomocy nakładki na zdjęcie profilowe.  

Z okazji Światowego Dnia Środowiska w wielu polskich miastach na zielono podświetlone zostaną elewacje budynków. Przykładem zaświeci też Miasto Poznań. W środę, o godz. 21.30 na zielono rozbłysną: Ratusz, Most Świętego Rocha i dolna terasa rzeki Warty (pomiędzy mostem a KontenerArt), Brama Poznania, Plaża Miejska Wilda, Volkswagen – przy ulicach Warszawskiej i 28 Czerwca, Międzynarodowe Targi Poznańskie (Iglica), Stadion Poznań, Teatr Wielki. Za namową Poznania do akcji przyłączyły się też inne wielkopolskie miejscowości zrzeszone w ramach Stowarzyszenia Metropolia Poznań. Na zielono rozbłysną Ratusz Miejski w  Śremie oraz Urząd Miasta i Gminy Szamotuły.

Kampania „Zielona Wstążka #DlaPlanety” jest organizowana przez Centrum UNEP/GRID-Warszawa, realizujące w Polsce misję Programu Narodów Zjednoczonych ds. Środowiska. Akcja ma charakter międzynarodowy. Weźmie w niej udział ponad sto krajów.

Zielona Wstążka #DlaPlanety to nie pierwsze i nie jedyne działania, jakie są realizowane w stolicy Wielkopolski. Miasto Poznań od lat prowadzi wzmożone działania na rzecz poprawy jakości powietrza. Inwestuje w transport zbiorowy i infrastrukturę rowerową, eliminuje źródła ciepła opalane węglem, termomodernizuje budynki użyteczności publicznej. Realizowane są też działania z myślą o najmłodszych. W 160 szkołach na obszarze Metropolii Poznań zainstalowano czujniki jakości powietrza. We wszystkich 14 miejskich żłobkach pojawiły się oczyszczacze powietrza. Przy poznańskich przedszkolach powstają naturalne place zabaw, w których elementy przyrody są wykorzystane do zabawy i edukacji najmłodszych, a stosowane rozwiązania architektoniczne sprzyjają zwiększaniu powierzchni zielonych i ochronie bioróżnorodności w mieście.Realizowane są też kampanie edukacyjno-informacyjne, których celem jest kształtowanie „dobrych zachowań”.

AJ /poznan.pl/

(Visited 37 times, 1 visits today)

Dodaj komentarz