Poznań przyjazny niedowidzącym

Nowoczesne sygnalizatory podpowiedzą niewidomym, ile pasów jezdni jest do przejścia. A jeśli pomiędzy pasami znajduje się wyspa – poinformują o tym specjalne piktogramy. To kolejne ułatwienie dla osób z niepełnosprawnością w Poznaniu.


Na trzech poznańskich skrzyżowaniach pojawiły się już nowoczesne sygnalizatory akustyczne, przystosowane do potrzeb osób niewidomych i niedowidzących. W najbliższym czasie w mieście pojawią się kolejne.

– Na sygnalizację akustyczną przy przejściach dla pieszych składają się przede wszystkim głośniki, emitujące dźwięk, który naprowadza osobę niewidomą na sygnalizator – wyjaśnia Tomasz Majchrzak z ZDM. – Ich głośność jest automatycznie dostosowywana do natężenia dźwięków otoczenia. Drugim elementem są przyciski o dodatkowych funkcjach. W momencie dotknięcia przycisku pieszy jest o tym informowany pojedynczym dźwiękiem, a po zapaleniu się zielonego światła przycisk zaczyna wibrować.

To jednak nie koniec nowości. Z boku urządzenia umieszczone zostały trójwymiarowe piktogramy – wypukłe oznaczenia, które prezentują wygląd przejścia dla pieszych. Dzięki nim osoba z dysfunkcją wzroku dowie się, ile pasów jezdni ma do pokonania, czy pomiędzy pasami znajduje się wyspa, na której można przystanąć – a jeżeli tak, to czy jest na niej kolejny sygnalizator z przyciskiem. Piktogramy informują również, z której strony na przejście wjeżdżają samochody.

– Osoby z dysfunkcją wzroku bardzo dobrze oceniają wprowadzane sygnalizatory – mówi Dorota Potejko, pełnomocniczka prezydenta Poznania ds. osób z niepełnosprawnościami. – Każde działanie  które służy zobrazowaniu otoczenia, zwłaszcza w trudnych miejscach, jakimi są skrzyżowania, sprzyja zagwarantowaniu bezpieczeństwa. Podobną funkcję pełnią powierzchnie wypukłe montowane w chodniku przed przejściem dla pieszych. Funkcjonalność urządzeń oraz kolejność ich montowania była konsultowana z osobami niewidomymi i niedowidzącymi.

Z nowoczesnej sygnalizacji można korzystać między innymi na skrzyżowaniach ul. Murawa i Słowiańskiej, Garbary i Estkowskiego czy też Pułaskiego i al. Wielkopolskiej. Do końca lipca podobne urządzenia pojawią się na skrzyżowaniu ul. Naramowickiej i Serbskiej. Ogłoszono również przetarg na dwie kolejne lokalizacje: skrzyżowania al. Niepodległości i ul. Fredry oraz ul. Hetmańskiej i ul. Arciszewskiego. Po wyborze wykonawcy instalacja sygnalizatorów w tych miejscach powinna zakończyć się do końca września.

Montaż urządzeń odbywa się bez zakłócenia ruchu drogowego i wiąże się jedynie z krótkotrwałymi utrudnieniami dla pieszych. Na realizację tego zadania ZDM przeznaczy w 2018 roku łącznie pół miliona złotych.

To jednak nie jedyne ułatwienie dla osób z niepełnosprawnościami. Dla osób z dysfunkcją narządu wzroku tworzone są specjalne makiety dotykowe – dzięki nim można poprzez dotyk zapoznać się konstrukcją i kształtem poznańskich obiektów oraz usytuowaniem ich w przestrzeni  miasta. Takie makiety znajdują się np. na Starym Rynku, przy Katedrze, Przy placu Mickiewicza i Stadionie. Ponadto osoby niewidome i słabowidzące mogą korzystać z dostosowanych miejskich stron internetowych. Urząd Miasta zapewnia także osobom niewidzącym możliwość korespondencji w alfabecie punktowym – adresat otrzymuje odpowiedź w alfabecie Braille’a.

Miejskie strony internetowe dostosowane są również do potrzeb osób niesłyszących – można tam znaleźć filmy z tłumaczem języka migowego. Natomiast dla osób o obniżonej sprawności intelektualnej tworzone są specjalne „Teksty łatwe do czytania”. Powstały one z myślą o osobach, które mają trudności z przeczytaniem i zrozumieniem tekstów o skomplikowanej treści.

W 2018 roku miasto zostało laureatem ogólnopolskiego konkursu „Lider Dostępności”. Więcej na ten temat pisaliśmy tutaj: http://www.poznan.pl/mim/info/news/poznan-miasto-bez-barier,120126.html

AW /poznan.pl/




This slideshow requires JavaScript.







(Visited 77 times, 1 visits today)

Leave a Reply