„Baśniowe jeziora” w zbąszyńskiej księgarni

W poniedziałkowe popołudnie Biblioteka Publiczna w Zbąszyniu gościła w zaprzyjaźnionej księgarni „LM” – Leszek Maruszewski w Zbąszyniu. Tam miało miejsce niezwykłe spotkanie z profesjonalną opowiadaczką, panią Mirellą Gliwińską.


Zachwyciło ono dzieci i ich rodziców, którzy przyszli mimo upalnego do granic możliwości popołudnia. Opowieści o tajemnicach jeziora zbąszyńskiego (któż to może wiedzieć, ile w ich fantazji, a ile w nich prawdy!) oczarowały słuchaczy. W kameralnym gronie, w towarzystwie różnego rodzaju książek na wysokich regałach, uczestnicy wydarzenia spędzili bardzo miło to lipcowe popołudnie. Po wysłuchaniu baśniowych opowieści dzieci, przy pomocy pań bibliotekarek i rodziców, wykonały makietę baśniowego jeziora. W założeniu miało być to magiczne jezioro Błędno, ale że wyobraźnia dziecięca nie zna granic (i słusznie!) powstała makieta jeziora z dziecięcej fantazji, która połączyła wątki baśniowe z marzeniami i elementami dobrze znanej nam rzeczywistości (np. baśniowe stwory wylegiwały się na całkiem współczesnych kocykach).

Spotkanie z bajarką i warsztaty odbyły się w ramach projektu „Biblioteka na plaży, czyli Zbąszyń czyta nad jeziorem”, który współfinansowany jest w ramach programu „Partnerstwo dla książki” Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego” i na który Biblioteka Publiczna w Zbąszyniu otrzymała dotację. Tego typu działaniami jak dziś w księgarni zbąszyńska biblioteka chce zachęcać dzieci do obcowania z literaturą i do czytania książek.

Makieta będzie udostępniona odwiedzającym księgarnię do końca trwania VIII Święta Jeziora.

(tekst: arg)

Mirella Gliwińska (BabaBaya) – to opowiadaczka, członkini Stowarzyszenia Opowiadaczy Grupa Studnia O oraz grup Karawana Opowieści i Grupa 501. Pisze i opowiada historie dla dzieci i dorosłych.

Jest absolwentką wydziału Polonistyki Uniwersytetu Warszawskiego, a jej pasją jest antropologia kultury, zwłaszcza historia i tradycje kultur romskich, indyjskich i arabskich. Równie ważnym elementem jej życia jest flamenco, z którym jest aktywnie związana przez większą część swojego życia.
Ślady tych pasji można łatwo odnaleźć w jej opowieściach, często bowiem opowiada historie zainspirowane wątkami ze starych pieśni i podań ludów całego świata. Zazwyczaj są dla niej punktem wyjścia do poruszenia problemów istotnych dla teraźniejszości.
Lubi bezpośredni kontakt ze słuchaczami, dlatego bardzo chętnie opowiada w kawiarniach, klubach, przedszkolach, szkołach i bibliotekach. Nie stronię jednak od mniej kameralnych wydarzeń i większych widowni. Jest m.in. częstym gościem Nocy Opowieści – gali warszawskiego Międzynarodowego Festiwalu Sztuki Opowiadania.
Realizuje też teatralne spektakle narracyjne dla dzieci i dla dorosłych, do których zaprasza muzyków lub tancerki – “Przygody Bucika Flamenco” (bajka dla dzieci w wieku 5 – 8 lat własnego autorstwa), “Kamienny Kwiat” – opowieść dla dorosłych osnuta na motywach uralskiej baśni ludowej i ostatnio spektakl w stylu flamenco “Błękitna róża”.(Visited 98 times, 1 visits today)

Dodaj komentarz