Podawał się za funkcjonariusza Centralnego Biura Śledczego Policji

Policjanci z Komendy Powiatowej Policji w Ostrzeszowie apelują do mieszkańców powiatu ostrzeszowskiego o zachowanie wszelkich środków ostrożności podczas rozmów telefonicznych z osobami nieznajomymi. Oszuści chcący wyłudzić pieniądze podają się za funkcjonariuszy Policji, bądź funkcjonariuszy innych służb, gdzie w rozmowie dążą do tego, aby ofiara wypłaciła pieniędzy z banku, albo wpłaciła je na podane przez nich konto.

Policjanci z Komendy Powiatowej Policji w Ostrzeszowie apelują o zachowanie czujności oraz o rozwagę podczas rozmów telefonicznych z nieznajomymi podającymi się za osoby zaufane, na przykład za funkcjonariusza Policji, albo funkcjonariusza innych służb, urzędów i tym podobne osoby oraz żądają wypłacenia pieniędzy, bądź dokonania przelewu na podane przez nich konto.

Poniżej przedstawiamy ku przestrodze zdarzenie, jakie spotkało 59-letnią mieszkankę gminy Mikstat, która dzięki właściwej postawie mężczyzny, nie stała się ofiarą przestępstwa. Wymieniony mężczyzna zasługuje na pochwałę za właściwą reakcję i odpowiednie zachowanie, a wszystko dzięki temu, że przebywając w domu kobiety przysłuchiwał się jej rozmowie telefonicznej.


W miesiącu marcu (22.03.2019r.) do 59-letniej mieszkanki gminy Mikstat dodzwoniła się na numer telefonu stacjonarnego nieznajoma kobieta, która poprosiła ją o numer kontaktowy telefonu komórkowego. Zgłaszająca nie pytając kobietę kim jest oraz w jakiej sprawie dzwoni, podała nieznajomej swój numer komórki. Po kilku sekundach na telefon komórkowy 59-latki z numeru zastrzeżonego skontaktował się z nią mężczyzna, który podał swoje nazwisko oraz to, że jest funkcjonariuszem Centralnego Biura Śledczego Policji, także mężczyzna podał swój numer legitymacji służbowej. Rzekomy funkcjonariusz poinformował kobietę, że zgromadzone przez nią środki pieniężne znajdujące się na jej koncie bankowym są zagrożone, ponieważ został skopiowany jej dowód osobisty, a tym samym osoba, która go skopiowała posiada pełnomocnictwo na jej dane osobowe do wypłaty pieniędzy. Nieznajomy funkcjonariusz poinstruował 59-latkę, że ma niezwłocznie udać się do bank, aby uniemożliwić wypłatę pieniędzy przez osobę nieuprawnioną. Ponadto funkcjonariusz polecił kobiecie, że podczas drogi do banku w miedzy czasie ma się z nią spotkać w umówionym miejscu w Mikstacie. Jednocześnie mężczyzna podający się za policjanta wypytywał 59-latkę ile posiada oszczędności, czy zamieszkuje sama, czy w chwili obecnej ktoś jest w domu oraz czy ma możliwość dojechania do banku. Także funkcjonariusz wypytywał się kobiety, jak będzie ubrana, aby ją rozpoznać. Na domiar tego policjant wskazał kobiecie, aby nie informowała o powyższym fakcie Policji.

Na szczęście całej rozmowie przysłuchiwał się obecny w domu pracownik (mieszkaniec gminy Mikstat) wykonujący prace remontowe u 59-latki. Pracownik podejrzewając, że po drugiej stronie słuchawki może być oszust odwiódł kobietę od tego, aby pojechała do banku wypłacić pieniądze. Pracownik o powyższym fakcie zawiadomił Policję. Także okazało się, że z chwilą gdy 59-latka rozłączyła się, rzekomy policjant próbował się jeszcze kilka razy z nią skontaktować, ponadto na komórkę 59-latki dzwonił numer telefonu operatora sicie niemieckiej.

Mając na uwadze powyższe zdarzenie, apelujemy do mieszkańców powiatu ostrzeszowskiego o zachowanie czujności podczas rozmów telefonicznych z osobami podającymi się za funkcjonariuszy, urzędników itp. Jednocześnie policjanci przeciwdziałając takim sytuacją zwracają się z prośbą o kontakt z Komendą Powiatową Policji w Ostrzeszowie w każdym przypadku próby wyłudzenia pieniędzy.

ostrzeszow.policja.gov.pl

(Visited 198 times, 1 visits today)

Dodaj komentarz