ODSŁONIĘCIE ŁAWKI NIEPODLEGŁOŚCI W GRODZISKU WIELKOPOLSKIM

W dniu 29 grudnia 2018 roku nastąpiło uroczyste odsłonięcie „Ławki Niepodległości”. Przypomnijmy, że na budowę i montaż tej ławki – pomnika gmina Grodzisk Wielkopolski otrzymała dofinansowanie z Ministerstwa Obrony Narodowej, w ramach konkursu pt. „ŁAWKA NIEPODLEGŁOŚCI DLA SAMORZĄDÓW”, polegającego na budowie ławek pomnikowych, upamiętniających 100. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości.
Ławki Niepodległości w sposób godny upamiętnia polską państwowość, ale także ma walory edukacyjne oraz praktyczne.
Siedząc na ławce, każdy będzie mógł zapoznać się z najważniejszymi wydarzeniami, które doprowadziły do odzyskania przez Polskę niepodległości. Ławki będą również propagowały historię poszczególnych regionów naszego kraju – dzięki nim będzie można odsłuchać „Marsz Pierwszej Brygady”, depeszy Marszałka Piłsudskiego, „Szlak Powstania Wielkopolskiego” i treść przygotowaną przez gminę Grodzisk Wielkopolski, a dotyczącą wydarzeń tzw. Wiosny Ludów na Ziemi Grodziskiej, czytany przez grodziszczami, aktora teatru w Gliwicach Łukasza Kucharzewskiego.
Ławka posiada fotokody QR, które umożliwią ściągnięcie materiałów historycznych, ładowarki urządzeń mobilnych oraz hot-spot WiFi.Ławka posiada jedno siedzisko i jest podświetlana systemem LED.
Wartość zadania wyniosła 43 820,18 zł, dofinansowanie z Ministerstwa  Obrony Narodowej – 30 000,00 zł.
Odsłonięcia „Ławki Niepodległości” dokonał Burmistrz Grodziska Wielkopolskiego Piotr Hojan i Radna Rady Miejskiej w Grodzisku Wielkopolskim Zofia Bartkowiak. W uroczystości wzięły udział organizacje pozarządowe z terenu gminy Grodzisk Wielkopolski, które w tym dniu zorganizowały imprezę „Sto na Sto” czyli stowarzyszenia
na 100 – lecie wybuchu Powstania Wielkopolskiego.(Visited 129 times, 1 visits today)

Leave a Reply