Poznaniacy uczcili 100. rocznicę zdobycia lotniska Ławica przez powstańców wielkopolskich

Poznaniacy uczcili 100. rocznicę zdobycia lotniska Ławica przez powstańców wielkopolskich. W starym porcie odbył się piknik historyczny, podczas którego można było zobaczyć inscenizację dawnych wydarzeń.


Na uroczystości przed pomnikiem Powstańców Wielkopolskich władze miasta reprezentowała zastępczyni prezydenta Katarzyna Kierzek-Koperska.

Zwycięska bitwa rozegrała się 6 stycznia 1919 roku. Powstańcy, po ostatecznej decyzji Stanisława Taczaka, przeprowadzili brawurową akcję zbrojną, w efekcie której przejęto stację lotniczą na Ławicy. Była ona ostatnim bastionem Niemców zagrażającym dotychczasowym sukcesom poznańskich oddziałów. Polacy zajęli więc wyjątkowo strategiczny obiekt na mapie walk, newralgiczny punkt dla miasta, którego zdobycie miało znaczenie nie tylko dla naszego regionu, ale i dla rozwoju lotnictwa całej Rzeczpospolitej. Ponadto w ich ręce trafiło ponad 200 samolotów, a także karabiny maszynowe i spora ilość sprzętu lotniczego.

W setną rocznicę tamtych wydarzeń w starym porcie lotniczym na Ławicy uczczono pamięć dawnych bohaterów. Kwiaty pod pomnikiem Powstańców Wielkopolskich w imieniu prezydenta Poznania złożyła jego zastępczyni Katarzyna Kierzek – Koperska i przewodniczący Rady Miasta Poznania, Grzegorz Ganowicz. Zastępczyni Jacka Jaśkowiaka odczytała w jego imieniu list.

– Dziś upamiętniamy pomyślny dla nas bieg wydarzeń, w tym odwagę Powstańców, determinację polskiego sztabu w osiąganiu celu, imponującą taktykę, skutkującą serią właściwie podjętych decyzji. Po prostu, hołdujemy umiejętnie przeprowadzonej akcji, która zapoczątkowała historię współczesnego portu Ławica, a także poznańskiego lotnictwa. Te wydarzenia niezmiennie od wieku uskrzydlają Poznań – mówiła w imieniu prezydenta Katarzyna Kierzek – Koperska.

Jacek Jaśkowiak odniósł się też w swoim liście do obecnej kondycji portu lotniczego Poznań – Ławica.

– Dawna baza wojskowa, która kiedyś stanowiła symbol skrępowania lokalnej suwerenności, dziś funkcjonuje jako liczący się w Europie, nowoczesny polski port lotniczy i jedno z popularniejszych lotnisk w Polsce. Ławica urzeczywistnia poznańską otwartość na świat. Wspiera miasto w swobodnym realizowaniu interesów w globalnych sieciach, umożliwiając nam rozwój zawodowych i osobistych ambicji oraz zaspokajanie turystycznego apetytu – odczytała w imieniu prezydenta Katarzyna Kierzek – Koperska.

Głos podczas uroczystości zabrali też weterani lotnictwa, którzy przybliżyli historię bitwy o Ławicę.

– Wspominając czasy walki, chciałbym wszystkim powstańcom, którzy przyczynili się do zdobycia Ławicy, podziękować w imieniu nas wszystkich. Niech pamięć o tych bohaterach trwa wiecznie, abyśmy kolejne rocznice obchodzili razem, pod pomnikiem na Ławicy, który jest symbolem zwycięstwa. Pamiętajmy o naszych przodkach i spotykajmy się co roku o tej porze – mówił generał Franciszek Macioła, prezes Stowarzyszenia Seniorów Lotnictwa Wojskowego RP.

Organizatorem imprezy w starym porcie lotniczym była Grupa Rekonstrukcji Historycznej Stacja Lotnicza Ławica. Impreza odbyła się pod patronatem OSP Kwiatowe i Lotniska Ławica. Uroczystościom pod pomnikiem towarzyszył piknik historyczny, podczas którego można było zobaczyć inscenizację zdobycia lotniska i pokaz sprzętu. Spore zainteresowanie wzbudziła m. in. replika Fokkera D-VII (maszyny, którą 100 lat temu zdobyli wielkopolscy powstańcy wielkopolscy), wykonanej przez studentów Politechniki Poznańskiej. Na uczestników pikniku czekała też gorąca grochówka.

AJ /poznan.pl/(Visited 146 times, 1 visits today)

Dodaj komentarz