Nowi uczniowie trafili do CKiW

Środek pierwszego semestru nie stanowił przeszkody dla kilkorga uczniów z Kalisza, Ostrowa, Jarocina, Krotoszyna i Pleszewa do przeniesienia się ze swoich macierzystych szkół do Centrum Kształcenia i Wychowania OHP w Pleszewie. Uznali, że dalszą edukację będą kontynuowali właśnie w tej placówce. A powody zmiany szkoły były różne.


Pleszewskie Centrum Kształcenia i Wychowania OHP, które w przyszłym roku będzie obchodziło 25 lecie powstania- jest jedną z nielicznych placówek edukacyjnych w Wielkopolsce, które przyjmuje uczniów również w ciągu trwającego roku szkolnego.

– Najczęściej w ciągu roku szkolnego przychodzą do nas uczniowie, którzy mają trudną sytuację rodzinną. W ten sposób zmieniają otoczenie, a mam tu na myśli nie tylko najbliższych, ale i też koleżanki i kolegów. Często bowiem się zdarza, że mają oni destrukcyjny wpływ na młodego człowieka. Dlatego najlepszym rozwiązaniem okazuje się zmiana szkoły i środowiska. Trafiają do nas też osoby, które już po dwóch miesiącach nowego roku szkolnego wiedziały, że nie poradzą sobie z nauką w swojej podstawówce czy szkole branżowej.- wyjaśnia Krystian Piasecki, dyrektor Centrum.

Centrum zapewnia swoim podopiecznym bezpłatną naukę w gimnazjum, szkole podstawowej i szkole branżowej I stopnia. Większość uczniów ma też szansę na zagraniczne staże zawodowe w partnerskich instytucjach m.in. we Włoszech czy Niemczech.

– Bardzo często istotnym argumentem dla naszych uczniów okazuje się internat. Dlatego też w naszym Centrum uczy się młodzież z całej Polski. Pozwala on na kompletną zmianę otoczenia, poznanie nowych ludzi i nauczenia się funkcjonowania w grupie. To procentuje na przyszłość, bo młodzież uczy się odpowiedzialności za swoje zachowanie. Ale oprócz obowiązków ma też czas na przyjemności. Opiekunowie organizują dla nich m.in. wycieczki i zajęcia sportowo -rekreacyjne. -dodaje dyrektor.

W Centrum Kształcenia i Wychowania OHP w Pleszewie w Szkole Branżowej I stopnia (dawnej szkole zawodowej) młodzież kształci się w zawodach stolarza, kucharza, krawca, fryzjera, murarza – tynkarza, cukiernika oraz montera zabudowy i robót wykończeniowych w budownictwie. Z kolei Gimnazjum z Oddziałami Przysposabiającymi do Pracy oferuje przysposobienie do zawodu w takich branżach jak: ogrodnik, kucharz, krawiec, tapicer, murarz – tynkarz, ślusarz, cukiernik, fryzjer, pracownik pomocniczy obsługi hotelowej, monter zabudowy i robót wykończeniowych w budownictwie.

(Visited 73 times, 1 visits today)

Leave a Reply