Projekt 5 zmysłów dedykowany osobom z niepełnosprawnościami i ich opiekunom gości w Wielkopolsce od ośmiu lat.

O]  PROJEKT 5 ZMYSŁÓW

Projekt 5 zmysłów dedykowany osobom z niepełnosprawnościami i ich opiekunom gości w Wielkopolsce od ośmiu lat. Co roku w trzydziestu miejscowościach na terenie całego województwa odbywa się ponad 600 godzin tematycznych warsztatów, których głównym zadaniem jest szerzenie dostępu do wydarzeń kulturalnych. Zaproszeni przez nas polscy i zagraniczni artyści prowadzą kilkudniowe zajęcia dotyczące m.in. takich dziedzin jak: fotografia, film, reportaż, muzyka i teatr. Podczas warsztatów starają się rozmawiać z uczestnikami na ważne i aktualne tematy, rozbudzają w nich pasję i ciekawość, dzieląc się swoim doświadczeniem.

Projekt został wymyślony oraz zainicjowany przez Stowarzyszenie Edukacyjne MCA w 2011 roku i do tej pory pozostaje jego projektem flagowym. 5 zmysłów o]wolności, podobnie jak poprzednie edycje, Projektu Stowarzyszenie organizuje razem z More Than One Production. MCA troszczy się o promowanie młodych twórców, skupia się też na wyrównywaniu szans społecznych, nie zapominając o edukacji kulturalnej.

Główną domeną 5 zmysłów o]wolności są spotkania beneficjentów projektu z reprezentantami środowisk twórczych. Projektując scenariusze tych spotkań, kładziemy szczególny nacisk na wymianę doświadczeń zaproszonych artystów z instruktorami pracującymi na co dzień w placówkach terapii zajęciowej. Nasze zajęcia warsztatowe obejmują różne dziedziny, dzięki czemu uczestnicy pobudzają swoją kreatywność, znajdują nowe sposoby na wyrażanie swoich myśli i potrzeb. Centralnym elementem 5 zmysłów o]wolności jest wydarzenie finałowe współtworzone przez uczestników projektu i interdyscyplinarną grupę artystów. Minione siedem edycji zakończyły widowiska z pogranicza muzyki, tańca, teatru i sztuk wizualnych. Wydarzenia te zostały docenione na terenie Wielkopolski (nagroda Grand Prix Izabella przyznawana przez Marszałka Województwa Wielkopolskiego) oraz całego kraju (prestiżowa nagroda Sybilla dla najważniejszego wydarzenia w dziedzinie edukacji muzealnej w Polsce, grant w ramach programu Teatr Polska).

O]WOLNOŚCI

Od lat staramy się podejmować kluczowe tematy związane z codziennym funkcjonowaniem osób z niepełnosprawnościami. Podczas ósmej edycji 5 zmysłów warsztaty prowadzone przez artystów-grafików, malarzy i ilustratorów poświęcone są rozmowom o]Wolności. Odwiedziliśmy 30 wielkopolskich ośrodków terapii zajęciowej, pojawiliśmy się w szkołach średnich oraz na szkoleniach dla instruktorów i rodziców. Dotarliśmy do rodzin osób z niepełnosprawnością, by dyskutować o granicach ich wolności wyboru i wolności słowa. Do współpracy przy warsztatach zaprosiliśmy ilustratorów i grafików, którzy pomogli uczestnikom zaprojektować plakaty interpretujące pojęcie wolności. Grafiki te uczestnicy zaprezentują podczas pokojowego marszu Wolności, który przejdzie ulicami Poznania 27-go listopada. W wizualnej manifestacji uczestników wesprą m.in: Grzegorz Myćka, Bartosz Mamak, Kuba Woynarowski, Max Skorwider i wielu, wielu innych.

O]  WYDARZENIE FINAŁOWE: Kongres Rysowników

 Centralnym elementem 5 zmysłów jest wydarzenie finałowe współtworzone przez uczestników projektu i interdyscyplinarną grupę artystów.

Paweł Althamer, artysta znany przede wszystkim jako autor rzeźb społecznych, podarował projektowi 5 Zmysłów swój pomysł na Kongres rysowników! Dzięki temu w dniach 27, 28 i 29 listopada spotkamy się w poznańskim Pawilonie, by wspólnie tworzyć – o nas, o tym, co nas zachwyca, zasmuca, frustruje, oburza, śmieszy, ciekawi.

„Kongres rysowników” jest działaniem adresowanym do wszystkich, którzy zamiast słów, chcą wypowiedzieć się za pomocą obrazów. Spotkamy się, by przy użyciu farb, węgla, kolażu oraz innych materiałów i technik wyrazić siebie – zarówno to, co w nas indywidualne, jak i to, co dla nas wspólne. Paweł Althamer przygotowując „Kongres” na 7. Berlin Biennale zachęcał: Bądź uprzejmy albo politycznie niepoprawny, sfrustrowany lub oburzony – walcz z innymi w tej swoistej bitwie na obrazy. Narysuj swoją miłość, nienawiść, opinie i postulaty. Otwarcie wyraź swoje myśli.

 O]  MARSZ WOLNOŚCI

 27 listopada, mimo jesiennego chłodu, połączymy nasze siły i przemaszerujemy ulicami Poznania! Osoby z niepełnosprawnością, ich rodzice i opiekunowie, artyści prowadzący warsztaty, młodzież licealna, przedstawiciele partnerskich organizacji – wszyscy uczestnicy naszego projektu ramię w ramię drogą ku Wolności. Będziemy krzyczeć, śpiewać, bębnić, demonstrować, uczestniczyć w akcji artystycznej. Zabierzmy ze sobą transparenty o]wolności, gwizdki, wiersze lub piosenki, a jeśli nie mamy transparentów – stwórzmy je! Eksperyment mile widziany – mamy przecież wolną wyobraźnię!

Marsz Wolności to kolejne wydarzenie, obok kampanii społecznej RAZEM o]Wolności, w którym chcemy oddać głos osobom z niepełnosprawnościami, ich rodzicom i opiekunom. Chcemy by ich postulaty o]wolności zostały wysłuchane, by ich codzienne zmagania zostały dostrzeżone. W tej wspólnej wolnościowej demonstracji pokazujemy, że mimo barier i zewnętrznych ograniczeń, potrafimy być Wolni!

Zaproszenie na Marsz Wolności kierujemy do wszystkich – bez względu na wiek, poglądy, stopień sprawności fizycznej czy upodobania. Jeżeli chcesz się przyłączyć i uważasz, że Wolność jest dla Ciebie ważna – po prostu chodź z nami!

START: 27 listopada g. 15.00, ul. Półwiejska (przed wejściem do Starego Browaru)

Maszerujemy na ul. Ewangelicką 1 do Pawilonu, gdzie odbędą się otwarte warsztaty pt. „Kongres Rysowników wg Pawła Althamera”.

Trasa marszu (chodnikami): ul. Półwiejska > ul. Szkolna > ul. Podgórna (wzdłuż Parku F. Chopina i pl. Bernardyńskiego > ul. Dowbora-Muśnickiego > ul. Mostowa > ul. Ewangelicka 1 (Pawilon).

O]  RAZEM o Wolności

W ramach Projektu 5 zmysłów o]Wolności powstała pierwsza ogólnopolska kampania społeczna, która inicjuje debatę na temat sytuacji rodziców osób z niepełnosprawnościami. W swoich pracach twórcy kampanii podkreślają, że rodzice osób z niepełnosprawnościami mają prawo do bezpiecznej przyszłości, możliwości rozwoju i wolności. Niestety system, w którym przyszło nam żyć, wciąż nie jest w stanie im tego zapewnić.

Celem 5 zmysłów. o]Wolności jest dążenie do wyrównywania szans społecznych oraz nagłaśnianie problemów osób z niepełnosprawnościami. Zdanie uczestników projektu jest dla nas bardzo ważne, dlatego po raz kolejny staramy się wzmocnić ich głos. Pomysł był prosty: rodzice osób z niepełnosprawnościami we współpracy z uznanymi polskimi grafikami tygodniami rozmawiali o przejawach marginalizacji z jaką mierzą się na co dzień, o rodzicielstwie, walce z chorobą oraz o wolności własnej. Artyści zainspirowani historiami rodziców, starali się przełożyć ich głos na język plakatu. Tak powstała kampania społeczna AMS. Teraz ten głos wybrzmiewa także na ulicach Poznania!

W ramach kampanii powstało osiem plakatów, których autorami są: Daria Mielcarzewicz we współpracy z Martą i Natalią Turostowskimi, Kajetan Hajkowicz we współpracy z Magdaleną Garczarczyk i jej synem Mikołajem, Grzegorz Myćka we współpracy z Martą Krukowską, Jakub Woynarowski we współpracy z Magdaleną Sobczak i jej córką Mają, Max Skorwider we współpracy z Joanną Wojterą-Kwiczor i Joanną Trąbską, Bartosz Mamak we współpracy z Anną Grzelką i jej córką Helą oraz Marta i Marcin Szymkowiak.

Od 16 do 30 listopada na ulicach Poznania będziemy mogli podejrzeć świat 13-letniej Mai, która jest osobą jednooczną z głębokim niedowidzeniem i głębokim niedosłuchem. Usłyszymy  Martę i Natalię – dwie siostry, które na co dzień zmagają się z dziecięcym porażeniem mózgowym i głośno mówią o tym, że w Polsce nie ma dziennych ośrodków terapeutycznych dla osób z niepełnosprawnością będących w normie intelektualnej, których stan zdrowia uniemożliwia jednak podjęcie pracy… Na nośnikach AMS zobaczymy również plakat „Moje dziecko ma autyzm. Mam i ja”, którego współautorka Joanna Wojtera-Kwiczor mówi: nasze rodzicielstwo obarczone jest ostracyzmem w środowisku rodzinnym lub odsunięciem się przyjaciół. Często nie dzieje się to wprost, ale stopniowo, poprzez brak zrozumienia zmagań rodziców z niepełnosprawnością dziecka. (…) Nie tylko nasze dzieci spotykają się z odrzuceniem przez rówieśników, z brakiem akceptacji ze strony dorosłych…

Historie wszystkich bohaterów kampanii będzie można przeczytać na stronie internetowej projektu: www.5zmyslow.pl

O]  WARSZTATY DLA SZKÓŁ ŚREDNICH

Aby przyciągnąć uwagę osób spoza środowiska os. z niepełnosprawnościami, już po raz czwarty organizujemy cykl spotkań dla uczniów szkół średnich. Do poprowadzenia warsztatów dla licealistów zaprosiliśmy przebojowy zespół Na Górze, który koncertował z nami w zeszłym roku. Muzycy mówią o sobie, że są zespołem półsprawnym. Od 23 lat swoją energią, niezależnością i przekazem zawstydzają polski underground. Razem z członkami grupy pojawimy się w trzech wielkopolskich szkołach średnich, aby obalić wszelkie mity i uprzedzenia oraz uwrażliwić uczniów na sytuację osób z niepełnosprawnością. Na Górze łamie wszelkie stereotypy związane z niepełnosprawnością, ponieważ połowa zespołu zmaga się z nią na co dzień, wciąż pozostając artystami, muzykami. Ich łatwość nawiązywania kontaktu z odbiorcami i uwrażliwianie na problemy społeczne to Moc, jaką chcemy podzielić się z młodzieżą.

O]  WARSZTATY DLA INSTRUKTORÓW

 Już po raz trzeci nasze działania kierujemy w stronę instruktorów, którzy na co dzień pracują z osobami z niepełnosprawnościami. Myśląc o cyklu warsztatów dla nich, w tym roku poszerzamy grono odbiorców o rodziców. Rodzice i instruktorzy mają okazję do wspólnej dyskusji o wzajemnych potrzebach, doświadczeniach i ich rozumieniu wolności.

Organizatorem projektu 5 Zmysłów jest Stowarzyszenie Edukacyjne MCA z siedzibą w Poznaniu. Projekt 5 zmysłów o]wolność jest częścią trzyletniego projektu 5 zmysłów IMAGINARIUM współfinansowanego ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury, PFRON będących w dyspozycji Samorządu Województwa Wielkopolskiego, Miasta Poznania, Wojewody Wielkopolskiego oraz Powiatu Poznańskiego.

Ten pokaz slajdów wymaga włączonego JavaScript.

(Visited 161 times, 1 visits today)

Dodaj komentarz