Nie ma zgody na „ubój rytualny” polskiego rolnictwa

W środę 30 września w Pile odbył się protest środowisk rolniczych przeciwko tzw. „Piątce Kaczyńskiego” 
 
Nie ma zgody na „ubój rytualny” polskiego rolnictwa, wprowadzany głosami PiS, PO, SLD w tzw. ustawie o ochronie zwierząt!

 
 
Utrata blisko 9 mld zł, które przynosi nam rocznie eksport drobiu i wołowiny zakazany nową ustawą, to likwidacja tysięcy gospodarstw, zanik przetwórstwa i utrata wielu miejsc pracy.
 
Nie odpuścimy w Senacie, nie odpuścimy Prezydentowi. „Piątka Kaczyńskiego” nadaje się tylko do kosza! – komentował podczas konferencji prasowej w Pile Poseł Polskiego Stronnictwa Ludowego Krzysztof Paszyk.
 

Projekt ustawy o ochronie zwierząt – piątka przeciw rolnikom

 Twarde liczby nie przemawiają do polityków PiS? Szykuje się ubój rytualny polskiego rolnictwa!

Piątka dla zwierząt to gest poseł Lichockiej pokazany rolnikom!


„Wasza ustawa jest aktem oskarżenia wobec polskiej wsi i polskiego rolnika – że nie potrafi zajmować się swoją zwierzyną, nie dba o tę zwierzynę i nie potrafi z nią żyć i jej hodować. Tą ustawą polski rząd i PiS wprowadzają embargo na polskie rolnictwo. To atak na zasady wolności gospodarczej i przewidywalności w gospodarce, które powinny być podstawowymi.” – Władysław Kosiniak – Kamysz.

– Aż 58 proc. drobiu wysłanego za granicę w 2019 r. wyprodukowano w ramach uboju rytualnego. Było to 855 tys. ton. Wartość całego eksportu to 13,1 mld zł, z czego 6,9 mld zł to eksport z uboju rytualnego,

– 30% polskiego eksportu wołowiny wyprodukowano w ramach uboju rytualnego, było to 114 tys. ton. Wartość całego eksportu to 6,6 mld zł, w tym z uboju rytualnego 2 mld zł

Łącznie Polska eksportuje więc za 8,9 mld zł mięsa wołowego i drobiowego w ramach uboju rytualnego. Tyle stracą polscy rolnicy i przetwórcy.

Rolnicy mówią o fali bankructw, a banki potwierdzają zagrożenie. Rolnicy mają do spłaty wieloletnie kredyty inwestycyjne, a będą zmuszeni wygaszać produkcję.– W tej branży obciążenie kredytami jest dość wysokie – przyznaje Bartosz Urbaniak, szef bankowości agro BNP Paribas na Europę Środkowo-Wschodnią i Afrykę. „Zakaz uboju może skutecznie pozbawić producentów możliwości obsługi zaciągniętych na te cele kredytów bankowych” – napisała do Senatu Krystyna Majerczyk-Żabówka, prezes Krajowego Związku Banków Spółdzielczych.

Urągający wszelkim zasadom jest zapisany w projekcie ustawy okres 30 dni na zakończenie produkcji, to przyniesie gigantyczne konsekwencje dla branży, doprowadzi do upadku wielu firm.  Miesiąc nie pozwoli nawet na ograniczenie strat, ponieważ cykl produkcji w drobiu – od kupna piskląt do oddania ich do ubojni – to trzy miesiące, a w wypadku produkcji bydła mięsnego – nawet dwa lata.

W grę wchodzą też odszkodowania za zerwanie kontraktów z odbiorcami, którym polscy producenci nie będą mogli dostarczyć towaru.

Zagraniczni odbiorcy naszej wołowiny i drobiu z uboju rytualnego już szukają nowych dostawców i znajdują ich bez problemu. Zagraniczne zamówienia na polskie mięso szybko zostaną przekierowane do Rumunii czy Ukrainy. W krótkim czasie polskie mięso zostanie wyparte z rynku.

Co więcej, dotąd produkcja mięsa była tańsza dzięki zagospodarowaniu odpadów poubojowych przez branżę futerkową. Po wprowadzeniu zakazu hodowli zwierząt na futra producentom mięsa dojdą koszty utylizacji odpadów. Spowoduje to wzrost kosztów mięsa, odbijając się na konkurencyjności firm, jak również na wyższych cenach w sklepach.

Dane Głównego Inspektoratu Weterynarii, Rzeczpospolita 29.09.2020

– w okresie obowiązywania pierwszego zakazu uboju napotrzeby religijne w latach 2013-2014 cena żywca wołowego w ciągu kilku miesięcyspadła o 1,5-2 zł na kilogramie.

(analiza „Rynek mięsa. Stan i perspektywy” (stan na czerwiec 2020), przygotowywana cyklicznie przez Instytut Ekonomiki Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej – PaństwowyInstytut Badawczy)

5 dla Rolnika

  • Przywrócenie uboju na cele religijne
  • Zakaz wstępu na gospodarstwo osobom postronnym
  • Odszkodowania dla hodowców zwierząt futerkowych i odpowiedni okres przejściowy
  • Otwarcie rynku na Wschód
  • przywrócenie wcześniejszych emerytur rolniczych- zabranych przez rząd PiS.

Podjęto decyzję o zbiórce podpisów pod petycją do prezydenta Andrzeja Dudy ws. weta do nowelizacji ustawy o ochronie zwierząt

(Visited 291 times, 1 visits today)

Dodaj komentarz