MTP stworzy Pawilon Polski na EXPO 2020 w Dubaju

Już niebawem ruszają prace związane z budową Pawilonu Polski na Wystawę Światową EXPO 2020 w Dubaju. Za stworzenie tej architektonicznej wizytówki naszego kraju odpowiedzialne będzie konsorcjum firm – Międzynarodowe Targi Poznańskie i FM Aldentro.


Pawilon będzie główną areną promocji kulturalnego, naukowego i technicznego dorobku Polski. Rekomendowane przez organizatorów tematy przewodnie ekspozycji – zrównoważony rozwój i mobilność – rozszerzono o trzy dodatkowe wątki: technologia, współpraca międzynarodowa i natura. Hasłem pawilonu jest: „Creativity inspired by nature”.

– Decyzja o powierzeniu zadania związanego ze stworzeniem pawilonu – wizytówki Polski na Światowej Wystawie EXPO 2020 w Dubaju Konsorcjum Grupa MTP – FM Aldentro jest potwierdzeniem unikatowych kompetencji obu firm oraz ich bardzo wysokiej pozycji wśród organizatorów najważniejszych wydarzeń w skali międzynarodowej. Grupa MTP była trzykrotnie zaangażowana w organizację szczytu klimatycznego COP w Polsce na rzecz ONZ  – mówi Tomasz Kobierski, wiceprezes Zarządu Grupy MTP.

– FM ALDENTRO sp. z o.o. jest częścią grupy kapitałowej ATM Grupa S.A. Nasz zespół realizował m.in. zabudowę pawilonów wystawienniczych Delegacji Państwowych podczas Kongresu Klimatycznego COP24 w Katowicach – dodaje Filip Majchrowski, prezes Zarządu FM ALDENTRO.

– Pawilon Polski już teraz uznawany jest w Dubaju za budynek ikoniczny. Przed generalnym wykonawcą stoi więc nie lada wyzwanie, by doskonały projekt przekuć w realizację, która już w październiku stanie się spektakularnym nośnikiem informacji o naszym kraju.  Doceniamy połączenie kompetencji konsorcjum Międzynarodowych Targów Poznańskich i FM Aldentro i cieszymy się, że możemy rozpocząć prace na ponad rok przed początkiem Wystawy. Planujemy, że budowa pawilonu ruszy jeszcze w tym roku – mówi Monika Dyląg-Sajór, koordynator projektu EXPO Dubaj 2020 z Polskiej Agencji Inwestycji i Handlu.

Umowa na „Zaprojektowanie, budowę, utrzymanie techniczne i rozbiórkę Pawilonu Polski na Wystawie Światowej EXPO 2020 w Dubaju w Zjednoczonych Emiratach Arabskich” obejmuje trzy etapy, w tym m.in. wykonanie dokumentacji projektowej, uzyskanie zezwoleń budowlanych oraz zezwoleń organizatora, budowę pawilonu wraz z instalacjami, wykończenie wnętrza budynku oraz ekspozycji, bieżące utrzymanie techniczne budynku i ekspozycji, a także demontaż pawilonu po zakończeniu wystawy.

Pawilon Polski – wielowątkowa opowieść o naszej naturze, kreatywności, innowacyjności

Konkurs na opracowanie projektu koncepcyjnego Pawilonu Polski oraz ekspozycji wewnętrznej na Wystawę Światową EXPO 2020 wygrała warszawska pracownia WXCA. Architektura pawilonu odnosi się w sposób czytelny do hasła: mobilność. Tworzy otwartą, rozrastającą się ku górze, modułową strukturę, która zaprasza odwiedzających do odpoczynku w cieniu rozłożystego zadaszenia i kontemplacji unoszącej się ponad głowami gości instalacji – rzeźby kinetycznej wyobrażającej lecące stado ptaków.

Bogactwo naturalnej przyrody, różnorodność krajobrazu i strategiczne położenie w centrum Europy sprawiają, że Polska jest najważniejszym siedliskiem europejskich ptaków wędrownych. Zaproszenie odwiedzających do towarzyszenia tej wędrówce i przyjrzenia się obfitości gatunków stanowi okazję do rozwinięcia intrygującej, wielowątkowej opowieści nie tylko o pięknie polskiej natury, ale przede wszystkim o wymianie międzynarodowej, mobilności, eksporcie idei i myśli technologicznej. Polska zostanie zaprezentowana jako silny ośrodek współpracy, który poprzez rozwój nauki oferuje światu zrównoważone, przyjazne środowisku, inspirowane naturą technologie.

O konsorcjum Grupy MTP i FM Aldentro

Grupa MTP to lider wśród organizatorów imprez wystawienniczych w kraju i Europie Środkowo-Wschodniej, który poza uznanymi w świecie biznesowymi imprezami targowymi, organizuje kongresy, konferencje, wydarzenia kulturalne, sportowe, w tym duże eventy, które rocznie przyciągają ponad milion gości z całego świata. Prócz konferencji ONZ, Grupa MTP koordynowała także m.in. organizację części spotkań centralnych podczas Polskiej Prezydencji w Radzie Unii Europejskiej oraz pierwszego w historii kraju Zgromadzenia Narodowego odbywającego się poza terenem Warszawy. 

FM ALDENTRO sp. z o.o. jest częścią grupy kapitałowej ATM Grupa S.A., największego niezależnego producenta telewizyjnego w Polsce. Specjalizuje się w kompleksowej organizacji eventów, koncertów oraz wydarzeń kulturalnych w kraju i za granicą. Posiada ogromne zaplecze techniczne oraz doświadczenie profesjonalistów w tym zakresie. Dysponuje najnowocześniejszymi rozwiązaniami technologicznymi oraz logistycznymi. 

oprac. JZ /poznan.pl/

Zobacz również …

(Visited 87 times, 1 visits today)

Dodaj komentarz