Łamali sobie języki

Łamańce językowe, kalambury czy rebusy były tematem przewodnim Międzynarodowego Dnia Języka Ojczystego w Centrum Kształcenia i Wychowania OHP w Pleszewie. Został on ustanowiony przez UNESCO  w 1999 roku, a jego ideą jest m.in. ochrona różnorodności języków na świecie , ale i też dbanie o to, aby nie przestały istnieć.
W tym roku nauczycielki języka polskiego uczące młodzież z CKiW- Marlena Bącler, Beata Chatlińska i Paulina Kałużna przygotowały dla młodzieży  szereg działań promujących język polski. Uczniowie oprócz rozwiązywania  rebusów, czytania skomplikowanych i trudnych w wymowie tekstów – odgadywali treści ukryte na rysunkach przedstawiające tytuły poznanych wcześniej lektur. Tworzyli również historyjki, w których każdy wyraz musiał rozpoczynać się na kolejną literę alfabetu.
– Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego był okazją do poprowadzenia zajęć w sposób nieszablonowy. Z jednej strony stanowiło to swoistą atrakcję dla młodzieży, a z drugiej pozwoliło na zaprezentowanie jej kreatywności. Poza tym nie bez znaczenia jest tutaj aspekt edukacyjny, dzięki któremu uczniowie dowiedzieli się wielu nowych rzeczy.
– uważa Sylwia Kordylas, zastępca dyrektora Centrum.
Język polski słynie na świecie  z  tego, że jest bardzo trudny w mowie i piśmie dla obcokrajowców. Często barierą nie do przeskoczenia jest ortografia, skomplikowana gramatyka z wieloma wyjątkami i trudna wymowa.
 
Foto: Marta Trzaska
(Visited 67 times, 1 visits today)

Dodaj komentarz