„Kręci mnie bezpieczeństwo – nad wodą” – Akcja prewencyjna policjantów z Wolsztyna, Grodziska i Nowego Tomyśla [FILM]

W miniony czwartek – 6 lipca – na wodach jeziora Kuźnickiego policjanci z Grodziska Wielkopolskiego, Wolsztyna, Nowego Tomyśla i Poznania wspólnie ze strażakami z Wolsztyna, Grodziska Wlkp. i Rakoniewic oraz przedstawicielem Drużyny Ratownictwa Wodnego Rzeczpospolitej Wolsztyn przeprowadzili pokaz ratownictwa wodnego.


Pokaz obejrzało około dwustu kolonistów. Prewencyjna akcja nad wodą w programie, której znalazł się również pokaz udzielania pierwszej pomocy oraz tresura psów policyjnych spotkała się z ogromnym zainteresowaniem wśród jej uczestników. Policjanci zadbali również, by każdy chętny mógł zobaczyć sprzęt jakim dysponują.

W czwartek, 6 lipca na jeziorze w Kuźnicy Zbąskiej przeprowadzono wspólne działania służb ratunkowych z powiatów grodziskiego, wolsztyńskiego i nowotomyskiego pod nazwą „Kręci mnie bezpieczeństwo – nad wodą”. Akcję przeprowadzono z myślą o dzieciach i młodzieży spędzających wakacje nad różnego rodzaju akwenami. Z zaproszenia do udziału w inicjatywie skorzystało niemal 200 dzieci przebywających w tym czasie na koloniach i półkoloniach.

Spotkanie rozpoczęło się od zaproszenia dzieci na spektakl profilaktyczno-edukacyjny, który przygotował teatr lalek „Pracownia za Piecem” z Wolsztyna. Niecodzienna forma przedstawienia kwestii związanych z bezpieczeństwem nad wodą, sprawiła, że kilkuset uczestników policyjnej akcji z ciekawością i skupieniem obserwowało przygody Liska, który wybrał się na niestrzeżone kąpielisko.

Po zakończonym przedstawieniu wszyscy obecni wzięli udział z specjalnie przygotowanym pokazie ratownictwa wodnego, który przeprowadzili policjanci z Komendy Powiatowej Policji w Wolsztynie i Komisariatu Wodnego Policji w Poznaniu wspierani przez strażaków z Komend Powiatowych Państwowej Straży Pożarnej w Grodzisku Wielkopolskim i Wolsztynie oraz jednostek OSP i wolsztyńskiej Grupy RWR. Mundurowi zaprezentowali swoje umiejętności udzielając pomocy osobom pozorującym tonięcie. Sprawnie przeprowadzona akcja oraz pokaz możliwości sprzętu, jakim dysponowali funkcjonariusze nagrodzone zostały przez zebranych gromkimi brawami.
Kolejnym punktem działań było przypomnienie podstawowych zasad ratowania ludzkiego życia. Pokaz tego ratownictwa z użyciem specjalnego fantoma przeprowadzili strażacy z Grodziska Wielkopolskiego.


W trakcie całej akcji obecne na miejscu przedstawicielki Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej z Grodziska Wielkopolskiego i Wolsztyna, które  rozdawały dzieciom materiały edukacyjne dotyczące higieny osobistej oraz bezpiecznego spędzania wakacji. Wśród przekazanych wskazówek nie zabrakło również tych, które dotyczyły wypoczynku nad wodą.

Ostatnim punktem programu był pokaz tresury psów służbowych. Dzieci zobaczyły je w wykonaniu dwóch policyjnych labradorów. W tej części dzieci dowiedziały się jak działa pies-ratownik oraz jak postępować w przypadku kontaktu z nieznanym zwierzęciem, w praktyce przećwiczyły też pozycje, których przyjęcie umożliwia zminimalizowania skutków takiego ataku.

Spotkanie edukacyjne, którego celem jest promowanie wśród dzieci bezpiecznego zachowania nad wodą zostało przeprowadzone w formule ponadpowiatowej już po raz czwarty. Oceniając odbiór i zaangażowanie jego uczestników, można stwierdzić, że z pewnością akcja doczeka się kontynuacji./fot: KPP Wolsztyn/waszdzienpodniu/
(Visited 198 times, 1 visits today)

Dodaj komentarz