Konferencja młodzieżówek: PO, SLD, PSL, .N w Poznaniu . Prezent dla europosła Ryszarda Czarneckiego

Dzisiaj o godzinie 13:00 pod CK Zamek w Poznaniu ,odbyła się konferencja prasowa Stowarzyszenia Młodzi Demokraci, Forum Młodych Ludowców, Federacji Młodych Socjaldemokratów oraz Młodych .Nowoczesnych.
Po konferencji w biurze Prawa i Sprawiedliwości młodzi wspólnie wręczyli Ryszardowi Czarneckiemu słownik języka polskiego.Wypowiedzi  przedstawicieli młodzieżówek z Platformy Obywatelskiej , Sojuszu Lewicy Demokratycznej , Polskiego Stronnictwa Ludowego oraz Nowoczesnej:
Stanisław Garstecki (Młodzi Demokraci): Szanowni Państwo! Witam bardzo serdecznie na wspólnej konferencji czterech młodzieżowych organizacji. Jest z nami Andrzej Prendke – Młodzi Nowocześni, Paweł Henicz – Forum Młodych Ludowców, Jan Hordych – Federacja Młodych Socjaldemokratów, ja nazywam się Stanisław Garstecki i reprezentuję Stowarzyszenie Młodzi Demokraci. Różni nas wiele, ale potrafimy znajdować wspólne cechy oraz cele. Dlatego zebraliśmy się dzisiaj wszyscy razem, żeby wyrazić sprzeciw. Sprzeciw młodych wobec zachowania europosła z Wielkopolski Pana Ryszarda Czarneckiego. Jesteśmy oburzeni postawą jaką ten eurodeputowany prezentuje. Nazwanie Pani Róży Thun szmalcownikiem nie powinno mieć miejsca. Tym bardziej oczekiwanie od niej przeprosin za to, że walczy o demokratyczną Polskę. Dlatego dzisiaj chcielibyśmy przedstawić Państwu wspólne stanowisko czterech opozycyjnych młodzieżówek.

Andrzej Prendke (Młodzi .Nowocześni):
Zachowanie wiceprzewodniczącego Parlamentu Europejskiego, Ryszarda Czarneckiego, skłoniło nas do wręczenia upominku od wszystkich czterech młodzieżówek. Nasz prezent jest niezwykle praktyczny i zarazem adekwatny wobec bezceremonialnego stylu, prezentowanego przez Pana Wiceprzewodniczącego.


Jest to słownik języka polskiego, ale specjalnie spersonalizowany. Celowo zaznaczyliśmy znaczenie słowa „szmalcownik”. Jak czytamy, „szmalcownik” „to w okresie okupacji hitlerowskiej: ten, kto wymuszał na kim, zwykle na Żydzie, okup pod groźbą zadenuncjowania, wydania w ręce Gestapo”.
Liczymy, że nasz prezent posłuży Panu Wiceprzewodniczącemu do wcześniejszego zapoznawania się z nie tylko znaczeniem, ale też kalibrem stosowanych określeń. Rola Pana Czarneckiego w Europarlamencie wymaga pełnej odpowiedzialności za akcje i słowa. Słownik niewątpliwie w tym pomoże. Drugie zaznaczony przez nas wyraz to „szacunek”. Szacunek, który w polityce, zwłaszcza tej na najwyższym szczeblu, jest wymagany i tego oczekujemy od wszystkich naszych reprezentantów.

Paweł Henicz (Forum Młodych Ludowców):
Szanowni Państwo!
Zebraliśmy się dzisiaj aby wspólnie, jednym głosem sprzeciwić się tego typu zachowaniom. Nie zgadzamy się aby w biało-czerwonej drużynie w Parlamencie Europejskim działy się tak nieprzyjemne zachowania, które godzą w drugiego polskiego Europarlamentarzystę. Wypowiedź Posła Ryszarda Czarneckiego jest kolejnym przyczynkiem do osłabienia pozycji Polski na arenie międzynarodowej. Spór z Komisją Europejską dotyczący praworządności znacząco osłabił pozycję naszej Ojczyzny w Europie i na świecie. Nie pozwólmy aby po raz kolejny wytykano Polskę palcami! My, przedstawiciele 4 organizacji młodzieżowych z różnych środowisk politycznych, różniących się na co dzień poglądami światopoglądowymi oraz politycznymi APELUJEMY do Europosła Czarneckiego o jak najszybsze przeprosiny Pani Poseł Róży Thun.


 Tego wymaga kultura osobista oraz zasady gentelmeńskie, ale przede wszystkim wymaga tego dobro Polski na arenie międzynarodowej.

Jan Hordych (Federacja Młodych Socjaldemokratów):
Szmalcownicy w trakcie II wojny światowej na Ziemiach Polskich wymuszali okup na ukrywających się Żydach i pomagających im Polakom, szantażowali ich a samych Żydów wydawali okupantowi. Byli oni traktowani jak przestępcy, gdyż działali na szkodę Państwa Podziemnego.
Pani Róża Gräfin von Thun und Hohenstein nie jest przestępcą, ponieważ nie działa na szkodę Polski, a Unia Europejska nie jest okupantem. Naszym zdaniem istnieje różnica między donoszeniem okupantowi, a wyrażeniem obaw na temat sytuacji w Polsce, która jest niepokojąca. To nie jest wojna, jesteśmy także częścią demokratycznej Europy, a Pani Thun także nie chce, by Polska była poza nią.

Stanisław Garstecki (Młodzi Demokraci):  Proszę Państwa różni nas wiele, ale łączy szacunek do innych, a także patriotyzm. Dlatego mamy nadzieję, że Pan Ryszard Czarnecki przeprosi jak najszybciej i to nie ze względu na to, że może stracić funkcję wiceprzewodniczącego, ale z uwagi na fakt, że takie słowa są obraźliwe, niedopuszczalne w polityce, a także osłabiają pozycję Polski na świecie.
Mamy obawy, że właśnie przez tego typu zachowania w Polsce szerzy się mowa nienawiści i ciche przyzwolenia na propagowanie nacjonalistycznych idei.


Ten pokaz slajdów wymaga włączonego JavaScript.


(Visited 381 times, 1 visits today)

Dodaj komentarz