Automatyczny pilot, czyli tajemniczy zmiennik

W dniu 19 stycznia 2018 roku na autostradzie A2 przy punkcie poboru opłat w Gołuskach zatrzymano do kontroli drogowej samochód ciężarowy z naczepą obywatela Białorusi, który udawał, że ma tajemniczego zmiennika, który prowadził z nim pojazd.


Inspektorzy z Wojewódzkiego Inspektoratu Transportu Drogowego w Poznaniu stwierdzili wykonywanie międzynarodowego transportu drogowego z Niemiec do Rosji z ładunkiem o ciężarze 8032 kg. Przewozu dokonywała firma z Litwy. Dalej już nie było tak prosto, ponieważ kierowca zaczął mataczyć.

Analiza danych cyfrowych zawarta na karcie kontrolowanego oraz w pamięci urządzenia rejestrującego, czyli tachografu, wykazała, że pojazd jadący na załadunek do Niemiec był prowadzony przez innego kierowcę. W sumie na jednym odcinku z Białorusi do Polski uzbierały się tajemnicze 552 kilometry, których nie przejechał kierowca tira. A przynajmniej nie wykazywały tego zapisy jego karty. Zapytany o tę sytuację Białorusin początkowo wyjaśnił, że miał zmiennika, który podprowadził mu pojazd. Później w obecności patrolu Policji, kierowca okazał swoje prywatne dokumenty, w których miał ukrytą kartę kierowcy należącą do domniemanego zmiennika. I wszystko już było jasne. Pojazd wraz z ładunkiem został usunięty na parking strzeżony do czasu zapłacenia przez litewską firmę kaucji pieniężnej w wysokości 3300 złotych.(Visited 431 times, 1 visits today)

Dodaj komentarz