Dzień Dawcy Szpiku dla Adama i innym! Pomożesz? Bo możesz – masz to w genach!

26 marca 2017 r. odbędzie się Dzień Dawcy Szpiku w Obornikach i Rożnowie.

Fundacja DKMS przeprowadzi rejestrację potencjalnych Dawców krwiotwórczych komórek macierzystych dla chorego na nowotwór krwi Adama oraz innych potrzebujących przeszczepienia szpiku  pacjentów.

W Polsce co godzinę ktoś dowiaduje się, że jest chory na białaczkę. Dla wielu pacjentów jedyną szansą na wyzdrowienie jest przeszczepienie szpiku od Dawcy niespokrewnionego.

Cały czas jednak w Polsce są pacjenci, dla których nie znaleziono Dawcy wśród 29 milionów osób zarejestrowanych na całym świecie. Wśród nich jest 22-letni Adam z Rożnowa.

Adam choruje na ostrą białaczkę limfoblastyczną. Przechodzi już trzecią chemioterapię. Kolejnym etapem leczenia będzie przeszczepienie szpiku. Niestety wśród rodziny nie ma dla niego zgodnego Dawcy. Dlatego poszukiwania Dawców szpiku będą ograniczały się do poszukiwań wśród Dawców zarejestrowanych na całym świecie. Szansą na znalezienie Dawcy dla Adama i Innych jest organizacja akcji rejestracji potencjalnych Dawców szpiku. Im więcej osób będzie zarejestrowanych, tym większe są szanse na znalezienie bliźniaka genetycznego dla osób potrzebujących przeszczepienia.

Kto może zostać dawcą?

Zarejestrować może się każdy zdrowy człowiek pomiędzy 18 a 55 rokiem życia, ważący minimum 50 kg (bez dużej nadwagi). Zajmuje to tylko chwilę, polega na przeprowadzeniu wstępnego wywiadu medycznego, wypełnieniu formularza z danymi osobowymi oraz pobraniu wymazu z błony śluzowej z wewnętrznej strony policzka. Na podstawie pobranej próbki zostaną określone cechy zgodności antygenowej, a jeśli okaże się, że kod genetyczny dawcy zgadza się z kodem genetycznym chorego, wtedy dochodzi do przeszczepu.

Istnieją dwie metody pobrania – stosowana w około 80% pobrań to pobranie komórek macierzystych z krwi obwodowej, druga, to pobranie szpiku z talerza kości biodrowej. O metodzie pobrania decyduje lekarz dokonujący przeszczepienia u pacjenta.  Samo pobranie komórek odbywa się na drodze tzw. Aferezy. Siedzą lub leżąc mamy wbite igły jedną w zgięcie łokciowe, drugą w nadgarstek. Z przetaczanej krwi separowane są komórki macierzyste. Cały zabieg trwa maksymalnie 4 godziny, a ilość pobranego płynu to mniej niż puszka Coca-Coli. Po kilku godzinach odpoczynku możemy już normalnie funkcjonować nie odczuwając praktycznie żadnych skutków ubocznych.

Druga metoda, czyli pobranie szpiku z talerza kości biodrowej wymaga już ok. 2 dniowego pobytu w szpitalu, ponieważ zabieg wykonywany jest w pełnym znieczuleniu. Dawca przyjmowany jest na oddział wieczorem w dniu poprzedzającym pobranie, następnego dnia rano odbywa się zabieg, który wraz z narkozą trwa maksymalnie godzinę. W trakcie zabiegu dawca leży na brzuchu, a dwóch lekarzy równolegle pobiera szpik z talerza kości biodrowej – dwa dołeczki, które każdy ma powyżej pośladków. Szpik kostny NIE JEST pobierany z kręgosłupa. Następnego dnia po zabiegu dawca wypuszczany jest do domu. Szpik regeneruje się w ciągu dwóch tygodni.

REJESTRACJA

NIEDZIELA, 26.03.2017 r.

GODZ. 10:00 – 16:00

Parafia pw. Miłosierdzia Bożego – salka parafialna, ul. Droga Leśna 60

Parafia pw. Św. Józefa Oblubieńca  NMP– salka parafialna, ul. Lipowa 3

Zespół Szkolno-Przedszkolny w Rożnowie, ul. Dworcowa 42

 

Fundacja DKMS rozpoczęła swoją działalność 25 lutego 2009 roku. To aktualnie największa baza dawców szpiku w Polsce, w której zarejestrowanych jest i przebadanych ponad 1 055 169 (styczeń 2017) potencjalnych dawców szpiku, a już 3 801 (styczeń 2017) osób oddało swoje komórki macierzyste lub szpik, dając szansę na życie Pacjentom zarówno w Polsce, jak i na świecie.

(Visited 121 times, 1 visits today)

Leave a Reply