„Cicha noc” połączyła poznaniaków

Polski, angielski, niemiecki, hiszpański – w poniedziałkowy wieczór na poznańskim Starym Rynku usłyszeć można było dziesiątki języków. Poznaniacy i mieszkający w mieście obcokrajowcy zebrali się tłumnie, by razem odśpiewać najbardziej znaną kolędę na świecie.


Idea wydarzenia „Silent Night” jest prosta – wiele języków, jedna kolęda i wspólne przesłanie miłości i radości. Dlatego każda zwrotka popularnej kolędy śpiewana była w innym języku.

– Chcemy pokazać, że nasze miasto jest otwarte na inne kultury, na obcokrajowców, którzy tu mieszkają lub odwiedzają Poznań – mówi Kamila Lenczewska z Centrum Inicjatyw Młodzieżowych „Horyzont”, które organizuje wydarzenie we współpracy z miastem. – Chcemy tworzyć Poznań razem z nimi.

Wielonarodowy tłum zgromadził się przed Ratuszem, tuż przy miejskiej choince.  „Cichą noc” odśpiewali razem Polacy, Włosi, Hiszpanie, Turcy czy Łotysze.

– Bardzo się cieszę, że dziś mogę usłyszeć słowa tej wyjątkowej kolędy w tak wielu językach – mówił Jacek Jaśkowiak, który razem z poznaniakami i przybyszami z innych krajów śpiewał „Cichą noc” i złożył przybyłym świąteczne życzenia po polsku, angielsku i niemiecku. – Z okazji zbliżających się Świąt Bożego Narodzenia przyjmijcie proszę najlepsze życzenia. Choć jesteście daleko od domów, jesteście częścią Poznania, cieszymy się z Waszej obecności w mieście.

Wśród śpiewających były m.in. Elena Fernandez i Raquel Leonardo, które przyjechały do Poznania na weekend, zachęcone opowieściami o Poznańskim Betlejem.

– Cieszymy się, że tu przyjechaliśmy – mówiły Hiszpanki. – Miałyśmy odlatywać z Polski już w niedzielę, ale zostałyśmy w Poznaniu jeden dzień dłużej. Przyszłyśmy na Rynek i usłyszałyśmy, że za chwilę będzie tu wspólne śpiewanie kolędy. Postanowiłyśmy dołączyć i nie żałujemy!

Po wspólnym kolędowaniu był czas na złożenie sobie świątecznych życzeń, rozgrzanie się tradycyjnym polskim barszczem i posmakowanie świątecznych pierników.

Alicja Wesołowska/biuro prasowe/poznan.pl



This slideshow requires JavaScript.




(Visited 107 times, 1 visits today)

Leave a Reply