Akademickie Mistrzostwa Świata w futsalu w Poznaniu

Poznań w sierpniu 2020 roku  będzie gospodarzem Akademickich Mistrzostw Świata w futsalu kobiet i mężczyzn. W rywalizacji o organizację imprezy nasze miasto pokonało m.in. argentyńskie Buenos Aires czy portugalskie Porto.


 W 2015 roku organizowaliśmy Akademickie Mistrzostwa Europy w futsalu. Zostały one wysoko ocenione i ze względu na to rozpoczęliśmy starania o organizację mistrzostw świata. W 2018 roku wygrały kazachskie Ałmaty, ale kolejna edycja, w 2020 roku, będzie organizowana w Poznaniu – mówi Grzegorz Ganowicz, przewodniczący Rady Miasta.

Międzynarodowa Federacja Sportu Akademickiego (FISU) na bezpośredniego organizatora wskazała środowiskowy AZS w Poznaniu, który ma doświadczenie w organizacji imprez rangi mistrzowskiej – w 2006 roku był organizatorem AMŚ w futsalu, a także AME.

– Poznań jest miastem dobrze przygotowanym do organizacji takich mistrzostw. Konkurencja była duża, ale udało nam się zwyciężyć. Impreza prawdopodobnie zostanie rozegrana w halach sportowych trzech poznańskich uczelni: Akademii Wychowania Fizycznego, Politechniki Poznańskiej i Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza – podkreśla Ewa Bąk, dyrektor Wydziału Sportu UMP.

Dzięki współpracy Miasta Poznań i poznańskiego AZS, Poznań ma szanse na popularyzowanie miasta poprzez sport.

– Organizując mistrzostwa, promujemy nasze miasto. Poznań to ośrodek akademicki, w którym bardzo ważną kwestią jest rozwój sportu studenckiego. Dlatego AMŚ są dla nas bardzo ważnym zadaniem organizacyjnym na 2020 rok. Chcemy również wesprzeć finansowo nasze drużyny, aby jak najlepiej przygotować je do mistrzostw – kontynuuje Ewa Bąk.

Mecze futsalowe rozgrywane są wyłącznie w halach. Trwają dwa razy po 20 minut, a czas jest zatrzymywany po każdym gwizdku sędziego lub wyjściu piłki po za boisko. Zespoły występują w składach pięcioosobowych. Nazwa futsal pochodzi od połączenia hiszpańskich słów „futebol” i „sala” („Futebol de sala” – piłka nożna na sali).

Dominik Jagiełło/ biuro prasowe/poznan.pl

 

(Visited 59 times, 1 visits today)

Dodaj komentarz