Żołnierze uczcili setne urodziny gen. Jana Podhorskiego

200 lat! Takie życzenia wyśpiewali generałowi Podhorskiemu żołnierze wielkopolskiej „Dwunastki” podczas jubileuszu jego setnych urodzin. Terytorialsi przygotowali z tej okazji przyjęcie na strzelnicy piechoty w Biedrusku- obiekcie należącym do CSWLąd. Nie mogło zabraknąć również grochówki, bez której Zygzak nie wyobraża sobie świętowania z wojskiem.


Generał Jan Podhorski to legenda i bohater wojenny. Dokładnie 21. czerwca skończy 100 lat. Czego zatem można życzyć jubilatowi? Oczywiście 200 lat w zdrowiu! Właśnie takie życzenia składali weteranowi żołnierze 12 Wielkopolskiej Brygady Obrony Terytorialnej, na czele z dowódcą, płk. Rafałem MIERNIKIEM, podczas uroczystości przygotowanej na strzelnicy wojskowej w Biedrusku.Z okazji setnych urodzin, po raz pierwszy odbyły się Zawody Strzeleckie im. gen.Jana PODHORSKIEGO pod honorowym patronatem wojewody wielkopolskiego, Michała ZIELIŃSKIEGO, który osobiście wręczył puchary zwycięzcom. Zawody będą odbywać się cyklicznie, w dniu urodzin Zygzaka. Wraz z terytorialsami winszował także komendant poznańskiego Centrum Szkolenia Wojsk Lądowych – płk Krzysztof KUBA. Żołnierze na miejscu czekali na jubilata z tortem i specjalnie przygotowanym pokazem dynamicznym. Solenizant zapytany o swoje bohaterskie czyny stwierdził: wraz z towarzyszami broni spełniliśmy nasz obowiązek obywatelski a ja w dodatku swój prywatny – zawadiacki – żartobliwie odpowiedział legendarny Zygzak.

Generał Podhorski jest bohaterem wykutym w ogniu tragicznych czasów wojny i okupacji hitlerowskiej i sowieckiej w Polsce. Jak przystało na Wielkopolanina, został wychowany w miłości do Ojczyzny. Czynami codzienności, ofiarował się jej bezwzględnie. Dziś my, młodsze pokolenie żołnierzy- obywateli ochotników, bierzemy z Pana Generała przykład. Jest naszą dumą i legendą. Jest jednym z nas – honorowym żołnierzem Brygady – mówi płk Rafał MIERNIK, dowódca 12 WBOT.

Podczas dzisiejszego święta, generał otrzymał miniaturę sztandaru wielkopolskiej brygady. Wcześniej, odebrał z rąk dowódcy odznakę 12 Wielkopolskiej Brygady Obrony Terytorialnej.

Gen. Jan Henryk Podhorski, ps. Zygzak, Marciniak, urodził się w Budzyniu. Gdy miał 6 lat, rodzina przeprowadziła się do Rakoniewic. Jego ojciec – Maksymilian walczył w powstaniu wielkopolskim i został odznaczony Krzyżem Walecznych.

Zygzak to żywa lekcja historii. Jako nastolatek działał w drużynie harcerskiej. Do momentu wybuchu wojny, zdobył ponad 30 sprawności i funkcję przybocznego w 30 osobowej drużynie. W sierpniu 1939 roku, zgłosił się jako ochotnik do batalionu Obrony Narodowej „Opalenica” i walczył w jego szeregach podczas kampanii obronnej. Uczestniczył w walkach pod Sompolnem oraz w akcji internowania Niemców w Rakoniewicach. Później dostał się do niewoli. Był brutalnie przesłuchiwany. Uciekł i wrócił do rodzinnych Rakoniewic, gdzie wkrótce aresztowało go gestapo. Ponownie udało mu się uciec. W 1942 roku, przedostał się do Generalnego Gubernatorstwa i tam złożył przysięgę  w Organizacji Wojskowej Związek Jaszczurczy. Po scaleniu organizacji, został żołnierzem Narodowych Sił Zbrojnych. Brał udział w powstaniu warszawskim w pułku NSZ im. Władysława Sikorskiego. Dowodził jedną z grup szturmowych. Po zakończeniu powstania, jako podporucznik, trafił do Stalagu IV B. Obóz wyzwoliły wojska radzieckie w 1945 roku.

Po wojnie przeniósł się do Poznania, gdzie rozpoczął studia medyczne. Ostatecznie jednak ukończył leśnictwo. Był przeciwnikiem sowietyzacji Polski. Zainicjował w 1946 roku strajk studentów w Poznaniu. Protestujący żądali uwolnienia aresztowanych 3.maja osób w Krakowie. W efekcie, Jan Podhorski trafił do aresztu. Tym razem również udało mu się zbiec, jednak odnaleziono go i skazano  na 7 lat więzienia. Po uwzględnieniu amnestii, w Zakładzie Karnym we Wronkach spędził 3 lata. W okresie PRL był nieustannie inwigilowany. Swojej działalności w NSZ nie ujawnił aż do końca lat ’80. W 2016 roku otrzymał awans na stopień generała brygady w stanie spoczynku. To ostatni znany żołnierz, służący w oddziałach  Obrony Narodowej z 1939 roku. Za swoje bohaterskie czyny,  odznaczony m.in. Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski, Medalem „Pro Memoria” i Krzyżem Walecznych.

 ppor. Anna JASIŃSKA – PAWLIKOWSKA

foto: DWOT

12 Wielkopolska Brygada Obrony Terytorialnej

„Zawsze gotowi, zawsze blisko!”

(Visited 12 times, 1 visits today)

Dodaj komentarz