Zbliża się 26. finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy

W niedzielę, 14 stycznia pod hasłem „Dla wyrównania szans w leczeniu noworodków” odbędzie się 26. Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Orkiestra zagra tradycyjnie na pl. Mickiewicza, przed CK Zamek, a także – po raz pierwszy – na Ławicy, gdzie odbędzie się największy finał WOŚP w Poznaniu.Już po raz siódmy WOŚP i wszyscy darczyńcy będą wspierać najmłodszych pacjentów szpitali.

 Poznaniacy pomagali, pomagają i będą pomagać tak jak to mówi Jurek Owsiak „do końca świata i jeden dzień dłużej”- mówi Jędrzej Solarski, zastępca prezydenta Poznania. – Jako mieszkańcy jesteśmy zawsze hojni i z chęcią wspieramy takie przedsięwzięcia jak Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy. Tym bardziej, że w tym roku ma ona szczytny cel, czyli pomoc noworodkom. Dzięki wydarzeniu wiele poznańskich szpitali wyposażonych jest w specjalistyczny sprzęt medyczny, dlatego chciałbym zaapelować o udział w Orkiestrze. Z drugiej jednak strony wiem, że ten apel jest niepotrzebny, gdyż od wielu, wielu lat poznaniacy chętnie uczestniczą w zbiórce zarówno jako wolontariusze, jaki i uczestnicy – kontynuuje Jędrzej Solarski.

CK Zamek

W tym roku Centrum Kultury Zamek wraz ze Sztabem WOŚP przy Politechnice Poznańskiej przygotowują atrakcyjny program imprezy. Na placu Mickiewicza, a także na scenie przed Zamkiem łącznie zagra 11 artystów. Wśród nich poznaniacy będą mieli okazję podziwiać m.in. Negativ, Artykę, Glasspop czy gwiazdę wieczoru Junior Stress & Sun el Band. Koncerty rozpoczną się już ok. godziny 10. W ramach WOŚP-u nie zabraknie również tradycyjnego Światełka do Nieba o godzinie 20.

– Gramy z WOŚP-em już od 1995 roku- mówi Anna Hryniewiecka, dyrektor Centrum Kultury Zamek.


– Uznajemy, że jest to wydarzenie, które może wyzwolić w nas ogromny gest solidaryzmu z innymi. Jest to gest, który jest nie do przecenienia. Niezależnie od tego, co dzieje się wokół nas, potrafimy wspomóc Wielką Orkiestrę, dlatego konsekwentnie gramy z nimi od kilkudziesięciu lat i cieszymy się, że potrafimy odpowiadać na ich potrzeby- dodaje.

W czasie niedzielnej imprezy chętni będą mogli wziąć udział w akcji krwiodawstwa w Sali Wielkiej CK Zamek. Z kolei w Sali Lustrzanej Collegium Minus powstanie Kącik Promocji Zdrowia, w którym będzie można zbadać m.in. poziom cukru i ciśnienia we krwi, czy skorzystać z usług masażystów. W Collegium Minus znajdować się będzie także Strefa Dziecka, gdzie animatorzy będą zabawami umilać dzieciom czas oraz Szpital Pluszowego Misia, czyli gra edukacyjna prowadzona przez studentów Uniwersytetu Medycznego.

Podczas wydarzenia pojawi się także wystawa stoisk Straży Miejskiej, Ochotniczej Straży Pożarnej czy Wodnego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego. Teatr Animacji w Poznaniu przekaże część dochodu ze spektaklu „Odlot” odbywającego się o godzinie 11 i 13 na zbiórkę Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy.

O godzinie 12 przed Zamkiem odbędzie się start charytatywnego biegu „Policz się z cukrzycą”. Nie zabraknie również atrakcji dla miłośników motoryzacji, bowiem uczestnicy finału będą mieli okazję zwiedzania zabytkowej wystawy fiatów 126p, czyli popularnych „maluchów”. Z kolei na parkingach przed CK Zamek pojawią stoiska z gastronomią.
– Dodatkowo o godzinie 12 wystartuje maraton Zumby w Tropsie- mówi Marta Jedlińska, szefowa działu sztabu WOŚP przy Politechnice Poznańskiej. – W pubie Kultowa odbędą się również koncerty i licytacje na rzecz fundacji. Z kolei w Alternativie o godzinie 20 odbędzie Silent Disco, w którym będzie można wziąć udział wrzucając datki do puszki – podsumowuje Marta Jedlińska.

Wylicytuj limitowaną edycję PEKI z podpisem Jacka JaśkowiakaJednym z najważniejszych momentów finału WOŚP przy CK Zamek, a także finału na Ławicy będzie licytacja. Podczas aukcji będzie można wylicytować dwa egzemplarze książki „Dżej Dżej. Rozmowy z Jackiem Jaśkowiakiem, prezydentem Poznania” wraz z dedykacją prezydenta. Co więcej, na aukcję trafi limitowana liczba specjalnie stworzonych na potrzeby 26. edycji Orkiestry, „złotych” kart PEKA wraz z logo fundacji, a także autografem prezydenta.

Do zwycięzców aukcji trafić może również koszulka Roberta Lewandowskiego wraz z podpisem piłkarza, jeszcze z czasów gry w poznańskim Lechu. Wylicytować można także obraz Słupska namalowany przez Edwarda Dwurnika z dedykacją Roberta Biedronia. Nie lada gratką mogą się okazać uchwyty do pompek Jacka Jaśkowiaka, a także koszulki (jedna w rozmiarze M, druga w L) z logo „Wolne Miasto Poznań” również z podpisem prezydenta. A dla miłośników sportu do zdobycia jest zdjęcie dwóch legend skoków narciarskich, a mianowicie Adama Małysza i tegorocznego zwycięzcy Turnieju Czterech Skoczni Kamila Stocha wraz z ich autografami.

Aukcję poprowadzi Andrzej Białas, dyrektor Gabinetu Prezydenta UMP, a jej uczestnikiem będzie sam prezydent Poznania.

Jak co roku, w czasie aukcji będzie można wylicytować również przekazane przez poznańską policję „Serce Poznańskich Policjantów” wykonane ze złota, srebra i bursztynu.

– Obserwujemy, jak kwota licytacji z roku na rok wzrasta. Naszym zamierzeniem nie jest pobijanie rekordów, jeśli chodzi o kwotę licytacji, niemniej motywuje nas to do działania – mówi aspirant sztabowy Jerzy Woźniak z Komendy Miejskiej Policji w Poznaniu.

Ławica – największy finał WOŚP w Poznaniu

Dzięki inicjatywie Tamary Briańskiej,


Joanny Jaśkowiak i Patrycji Danielewskiej WOŚP po raz pierwszy zostanie zorganizowany na Ławicy. Oprócz wspomnianej wcześniej licytacji, Ławica przygotowała bogaty program wydarzenia. Na scenie muzycznej pojawi się m.in. Camping Hill, członkowie zespołu Acid Drinkers, DeMono, a finał WOŚP-u wraz z zespołem Golden Life uświetni Światełko do Nieba. Nie będzie to jednak tradycyjny pokaz sztucznych ogni, a widowisko stworzone poprzez połączenie latarek, zimnych ogni czy innych źródeł światła.

Podczas eventu pojawi możliwość obejrzenia zabytkowych rowerów i samochodów, posilenia się w food truckach czy podziwiania akrobatycznego pokazu „Teatru z Głową w Chmurach”, który zorganizowany zostanie w hali przylotów lotniska Ławica.

1 km=1 zł

Poznań Ławica również włączy się do akcji „Policz się cukrzycą”. W jej ramach m.in. poznańscy prezydenci, czyli Jacek Jaśkowiak, Mariusz Wiśniewski, Maciej Wudarski i Jędrzej Solarski będą mieli za zadanie przejechania, jak największej liczby kilometrów na specjalnie na tę okazję przygotowanych rowerach stacjonarnych. Każdy przejechany przez nich 1 km zamieni się w 1zł przekazaną na fundację WOŚP-u. Do akcji może dołączyć każdy zainteresowany.

W Galerii Malta będzie możliwość wzięcia udziału w biciu rekordu Polski w pływaniu na ergometrze wioślarskim. Każdy z uczestników będzie musiał przepłynąć 500 metrów. Próba pobicia rekordu przewidziana jest w godzinach od 9 do 19. Udział w wydarzeniu zapowiedzieli prezydent Poznania Jacek Jaśkowiak, a także medaliści igrzysk olimpijskich, mistrzostw świata czy Europy.

Przez całą niedzielę na terenie Poznania będzie można spotkać około 3500. wolontariuszy z puszkami na datki przekazywanymi później na konto WOŚP-u.

– Wszyscy wolontariusze uczestniczący w zbiórce w tym roku będą mieli darmowy przejazd komunikacją miejską. Identyfikator będzie ich biletem i dzięki niemu będą mogli sprawnie poruszać się po mieście. To będzie symboliczny gest podziękowania za ich pomoc w akcji – podsumowuje Jędrzej Solarski.

Dominik Jagiełło/biuro prasowe/poznan.plTen pokaz slajdów wymaga włączonego JavaScript.
Czytaj również …
(Visited 183 times, 1 visits today)

Dodaj komentarz