Zbąszyń – „Dzieci wiedzą lepiej!” – warsztaty w bibliotece [ZDJĘCIA]

„Dzieci wiedzą lepiej!” – warsztaty w bibliotece

Zakończono drugi cykl zajęć „Dzieci wiedzą lepiej” dla dzieci w wieku szkolnym w Bibliotece Publicznej w Zbąszyniu. Spotykania, podobnie jak w roku ubiegłym, odbywały się w drugim tygodniu ferii i cieszyły się zainteresowaniem dzieci, choć niestety liczba miejsc na warsztatach była ograniczona.

Cykl zajęć w bibliotece zakładał przede wszystkim, że każde dziecko ma wrodzoną ciekawość świata i jeśli tylko pozwolić mu mówić, staje się znawcą Wszechrzeczy. Nie musi mieć racji dorosłego człowieka – wystarczy, że ma swoją Rację. Nie musi być nieomylne – każdą pomyłkę i błąd traktujemy tutaj jako przyczynek konieczny do późniejszych sukcesów. Myślimy, że udało nam się to osiągnąć na naszych warsztatach kreatywnego myślenia w czasie ferii zimowych w bibliotece. Każdego dnia podróżowaliśmy w inny zakątek świata.

Warsztaty dla dzieci w czasie ferii trwały tydzień i były pomysłem bibliotekarek: Katarzyny Tobys, Darii Klorek i Anity Rucioch-Gołek. Wszystkie  dni zajęć łączył motyw wędrówki i poznania: siebie lub świata, albo obu jednocześnie. Każdemu spotkaniu towarzyszyła głośna lektura jednej książki. Do inspirowania dzieci w snuciu własnych opowieści służyły niezastąpione „”Story Cubes” czyli „Kości opowieści”.  Ostatniego dnia musieliśmy zbudować na pustyni namiot, żeby zrozumieć „Wędrówkę Nabu” (Wydawnictwo Austeria). Żeby tam, pod namiotem, rozmawiać o tych dorosłych, którzy wyrządzają innym Zło. Tego dnia zbudowaliście z klocków LEGO swoje marzenia, które miałyby odmienić świat, gdybyśmy mieli pierścień Gygesa, ten z opowieści greckiego filozofa Platona. Dziękujemy Wam, dzieci, za tę wielce pouczającą dla nas, Dorosłych, podróż. Okazało się kolejny raz, że dzieci naprawdę wiedzą lepiej i warto je słuchać uważniej.

(arg)

(Visited 127 times, 1 visits today)

Leave a Reply