Zarzuty i areszt dla kierownika schroniska dla bezdomnych zwierząt

8 lutego 2023 roku na polecenie Prokuratury Rejonowej w Nowym Tomyślu (woj. wielkopolskie) zatrzymany został 46 – letni Hieronim W. Mężczyzna jest podejrzany o okrutne znęcanie się na nad zwierzętami. Najbliższe trzy miesiące spędzi w areszcie śledczym.

Prokuratura Rejonowa w Nowym Tomyślu zajmuje się sprawą znęcania się nad zwierzętami przebywającymi w schronisku o nawie „Zwierzakowo” umiejscowionym w Posadówku.

1 lutego tego roku, policjanci z Komisariatu Policji we Lwówku w obecności wolontariuszy fundacji na rzecz ochrony praw zwierząt oraz służb weterynaryjnych, przeprowadzili oględziny miejsca bytowania zwierząt.


Ich oczom ukazał się koszmarny widok. Psy trzymane były w nieposprzątanych kojcach z zalegającymi odchodami, bez leczenia i pielęgnacji, bez minimalnej ilości pokarmu i wody. Budy, w których przebywały, pozbawione były ocieplenia i wyściółki. Psy miały świerzb i pchły, a także przerośnięte pazury utrudniające poruszanie.

Podczas oględzin schroniska ujawniono również martwe zwierzęta, dziewięć psów i kota. Zostaną poddane sekcji. Policjanci zabezpieczyli dokumentację schroniska i sprzęt komputerowy.

Dalsze działania procesowe dały podstawy do ustalenia, że odpowiedzialnym za prowadzenie schroniska i rażące niechlujstwo w opiece nad powierzonymi mu zwierzętami jest kierownik tej placówki. 46 – letni mieszkaniec powiatu nowotomyskiego został zatrzymany 8 lutego tego roku.

Po doprowadzeniu do prokuratury usłyszał zarzuty dotyczące szczególnie okrutnego znęcania się nad 47 psami (art. 35 ust. 1a i 2 ustawy o ochronie zwierząt). Nie przyznał się i nie złożył wyjaśnień.

Z uwagi na obawę matactwa, podejrzany został tymczasowo aresztowany na trzy miesiące.

Grozi mu do 5 lat więzienia.

Prokuratura Okręgowa w Poznaniu

(Visited 1 352 times, 1 visits today)

Dodaj komentarz