Zaginięcie i tajemnicza śmierć Ewy T. – Akt oskarżenia w sprawie fałszywych zeznań

Akt oskarżenia w sprawie fałszywych zeznań

Wydział I Śledczy Prokuratury Okręgowej w Poznaniu skierował akt oskarżenia przeciwko Karolinie K. i Radosławowi B., oskarżając wyżej wymienionych o składanie fałszywych zeznań i nakłanianie do składania fałszywych zeznań.

W toku śledztwa prowadzonego w sprawie wyjaśnienia okoliczności zaginięcia w listopadzie 2015r.w Poznaniu Ewy T., do funkcjonariuszy Policji zgłosiła się na początku grudnia 2015r. Karolina K. informując, że była świadkiem zdarzenia, które ma bezpośredni związek ze wskazanym wyżej śledztwem.

Karolina K. składając dwukrotnie zeznania mające służyć za dowód w postepowaniu przygotowawczym, po uprzedzeniu o odpowiedzialności karnej za fałszywe zeznania, zeznała nieprawdę. A mianowicie, że na moście widziała mężczyznę stojącego przy kobiecie leżącej na chodniku i nie dającej oznak życia, po chwili mężczyzna podniósł kobietę i przerzucił ją przez barierki mostu. Przeprowadzone po zgłoszeniu się Karoliny K. czynności procesowe wykazały, że nigdy nie była ona świadkiem opisanego wyżej zdarzenia, albowiem takie zdarzenie we skazanym miejscu i czasie nie zaistniało. Ponadto ustalono, że Karolina K. została nakłoniona do złożenia nieprawdziwych zeznań. W czasie bezpośrednio poprzedzającym złożenie fałszywych zeznań przez Karolinę K., kilkakrotnie kontaktował się z nią Radosław B. oraz inne nieustalone dotychczas osoby, nakłaniając ją aby złożyła nieprawdziwe zeznania o treści jak wyżej opisano, którą to treść zasugerowano oskarżonej.

Karolina K. przyznała się do popełnienia zarzucanego jej przestępstwa, Radosław B. nie przyznał się do popełnienia zarzucanego mu czynu. Oskarżonym grozi kara pozbawienia wolności do lat 8.

Rzecznik Prasowy Prokuratury Okręgowej w Poznaniu
 

(Visited 1 037 times, 1 visits today)

Dodaj komentarz