Wyrok w sprawie o zabójstwo Ewy Tylman – Komunikat Prokuratury Okręgowej w Poznaniu

Prokuratura Okręgowa w Poznaniu będzie apelować od wyroku (17 kwietnia 2019 r.) poznańskiego Sądu Okręgowego, który uniewinnił Adama Z. od zarzutu zabójstwa Ewy Tylman. W ocenie oskarżyciela publicznego dowody w pełni potwierdzają winę oskarżonego. 


Według prokuratury, sąd niezasadnie nie dał wiary zeznaniom trzech funkcjonariuszy Komendy Wojewódzkiej Policji w Poznaniu, którym tuż po zatrzymaniu Adam Z. opowiedział przebieg całego zdarzenia. Relacjonował, że krytycznej nocy pomiędzy nim a Ewą Tylman doszło do sprzeczki zakończonej szarpaniną, a pokrzywdzona uciekła na skarpę nad rzeką. Gdy oskarżony ją dogonił, Ewa Tylman straciła równowagę i spadła. Przestraszony tym Adam Z. – jak sam opowiedział funkcjonariuszom – chwycił pokrzywdzoną za ręce i pociągnął w kierunku rzeki Warty. Następnie zanurzył jej ciało w wodzie i popchnął tak, by popłynęło z nurtem. Następnie podjął działania, które miały odsunąć od niego wszelkie podejrzenia.

W swych zeznaniach funkcjonariusze policji, opisując rozmowę z Adamem Z., podali szczegóły, które znać mógł tylko sprawca tego przestępstwa.

Ustalony w postępowaniu przygotowawczym przebieg zdarzeń zdaniem prokuratury znalazł pełne potwierdzenie w przeprowadzonych potem dowodach – m.in.: opiniach kryminalistycznych biegłych, w tym z zakresu antropologii i inżynierii wirtualnej, a także w ujawnionych na miejscu zdarzenia śladach, zabezpieczonym zapisie monitoringu, protokołach oględzin i eksperymencie procesowym oraz przesłuchanych świadków.

Wszystkie te dowody łączą się w logiczny ciąg zdarzeń i brak jest podstaw, by którykolwiek z nich uznać za nieprawdziwy. Zdaniem Prokuratury Okręgowej w Poznaniu zebrany materiał dowodowy w pełni potwierdza wszystkie tezy aktu oskarżenia. Również okoliczności zdarzenia uzasadniają przyjętą w sprawie kwalifikację prawną czynu zarzucanego oskarżonemu, czyli zabójstwa z zamiarem ewentualnym.

Rzecznik Prasowy Prokuratury Okręgowej w Poznaniu

Sprawa Ewy Tylman: Adam Z. uniewinniony przez Sąd.

Poznański sąd okręgowy wydał wyrok w sprawie zabójstwa Ewy Tylman. Sędziowie uniewinnili Adama Z., który był oskarżony o zabójstwo kobiety. Prokuratura domagała się kary 15 lat pozbawienia wolności, rodzina zabitej wnosiła o dożywocie. O uniewinnienie oskarżonego wnosiła obrona. – informuje rmf24.pl.

Zobacz również… 

(Visited 934 times, 1 visits today)

Dodaj komentarz