WYPADEK A2! Poszkodowane osoby trafiły do szpitala w Nowym Tomyślu

Nad ranem 3 lutego 2023 r. o godzinie 3:37 do Stanowiska Kierowania Komendanta Powiatowego Państwowej Straży Pożarnej w Nowym Tomyślu wpłynęło zgłoszenie o wypadku samochodu osobowego na 121 km autostrady A2 w kierunku Warszawy na wysokości miejscowości Głuponie.


Dyżurny SKKP do działań zadysponował dwa zastępy ratownictwa technicznego z nowotomyskiej Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej oraz po jednym zastępie z OSP Kuślin i OSP Wąsowo.

Po przyjeździe pierwszym zastępów na miejsce zdarzenia zastano samochód osobowy leżący na boku na pasie „szybkim” autostrady. Samochodem podróżowały łącznie 3 osoby (obywatele Ukrainy), które opuściły pojazd przed przybyciem pierwszych zastępów. W wyniku zdarzenia odniosły obrażenia w tym otarcia i podejrzenie złamania. Ruch na autostradzie w kierunku Warszawy był całkowicie wstrzymany. Na miejscu obecne służby autostradowe.

Działania strażaków polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia, oświetleniu terenu akcji oraz udzieleniu kwalifikowanej pierwszej pomocy poszkodowanym (wsparcie psychiczne, kontrola ABC, termoizolacja, opatrywanie ran, stabilizacja podejrzenia złamania dłoni). Następnie z uwagi na liczne wycieki postawiono samochód osobowy na koła oraz dokonano sorpcji powstałych wycieków przy pomocy sorbentu. Po przybyciu na miejsce Zespołu Ratownictwa Medycznego, poszkodowanych przekazano, a lekarz po przebadaniu podjął decyzję o wezwaniu drugiej karetki i zabraniu wszystkich poszkodowanych dwoma karetkami do szpitala w Nowym Tomyślu. Dalsze działania polegały na oświetlaniu miejsca zdarzenia na czas działań prowadzonych przez Policję, a następnie uprzątnięciu pozostałości powypadkowych.

Opracowanie: st. kpt. Damian Żukrowski
Zdjęcia: st. str. Filip Nowicki

Komenda Powiatowa Państwowej Straży Pożarnej w Nowym Tomyślu

(Visited 1 915 times, 1 visits today)

Leave a Reply