WYNIKI 30. JUBILEUSZOWEGO OGÓLNOPOLSKIEGO BIEGU ZBĄSKICH

W niedzielę 24 września w Zbąszyniu kilkuset zawodników wzięło udział w 30 Biegu Zbąskich na trasie półmaratonu dookoła Jeziora Błędno.

—>>>WYNIKI <<<—

http://sts-timing.pl/event/xxx-ogolnopolski-bieg-zbaskich-xi-polmaraton/

30 Bieg Zbąskich. Historia niezwykła


W niedzielę 24 września w Zbąszyniu po raz kolejny wystartuje kilkuset zawodników na trasie półmaratonu dookoła Jeziora Błędno. Pamiątkowym medal otrzyma na mecie każdy,kto ukończy bieg. Dla zwycięzców w klasyfikacji open i w każdej kategorii wiekowej są specjalne medale w trzech kolorach z kolorowym herbem Zbąszynia.




 Kiedyś były to kameralne zawody  dla niewielu (jak to wtedy bywało) biegaczy–amatorów z pasją, dziś nowoczesny bieg spełniający wysokie standardy imprez masowych.
Zaczęło się zupełnie niepozornie – 18 śmiałków trzydzieści  lat temu zdecydowało się po prostu pobiec dookoła Jeziora Błędno. Przez wiele lat była to impreza, na którą przyjeżdżali znajomi biegacze. Znajomi byli zresztą właśnie dlatego, że do Zbąszynia przyjeżdżali. I podobnie jest do dziś.

Nie była to jeszcze wtedy trasa półmaratonu (bieg na dystansie 21 km i 97,5 metra), ale prawie, ponieważ zgodnie z panującą wtedy tendencją, biegało się na zawodach trasy 20-kilometrowe. W roku 2006, gdy bieganie zaczynało być modną formą spędzania wolnego czasu, organizatorzy postarali się o atest trasy PZLA i tym sposobem teraz w Zbąszyniu rozgrywany jest półmaraton.

Ten pokaz slajdów wymaga włączonego JavaScript.

Jedna pętla wokół malowniczego jeziora, jednego z największych w Wielkopolsce, trasa przez miasto z 800-letnią tradycją, okoliczne wioski, lasy i pola,


z dwoma próbami charakteru na podbiegach dla wielu biegaczy jest niezwykle atrakcyjna i dlatego wciąż tutaj wracają. Poza tym gościnność zbąszyniaków, która przekłada się na klimat imprezy, wypływa z przekonania, że jedna z największych imprez sportowych w mieście najlepiej reklamuje ich Małą Ojczyznę „Miasta na Jeziorem”.

Organizatorzy biegu angażują się w przygotowania już ponad rok przez Biegiem Zbąskich, ponieważ zależy im, by impreza spełniała oczekiwania zawodników z różnych stron Polski i spoza granic naszego kraju. Pomagają organizatorom liczne zbąszyńskie stowarzyszenia, firmy, instytucje, sołectwa, szkoły i koła gospodyń wiejskich. I liczna rzesza osób prywatnych.

Trzydzieści  lat temu standardy były inne, inne też były szeroko rozumiane okoliczności. W zbąszyńskim Parku Miejskim istniała pamiętna „ścieżka zdrowia” i w tych okolicach spotykali się wtedy zbąszyniacy, którzy biegali po parku w ramach akcji „Biegaj z nami”. Wtedy plakaty wykonywało się farbkami szkolnymi i ludzie przychodzili. Impreza zaczęła zaliczać się do najbardziej prestiżowych biegów w regionie, nawet do tego stopnia, że stała się materiałem do powstania prac naukowych.

Dziś zaliczana jest do Grand Prix Wielkopolski w Półmaratonie, a także do Grand Prix Powiatu Nowotomyskiego w Otwartych Biegach Ulicznych. W 2017 roku odbywa się I edycja Mistrzostw Polski w Półmaratonie dla Bibliotekarzy i Pracowników Bibliotek.

Ogólnopolski Bieg Zbąskich to impreza dla całych „biegających” rodzin.


W niedzielę od rana trwają biegi dla dzieci i młodzieży, do których już nie trzeba nikogo przekonywać – frekwencja jest zawsze wysoka. Rzeczywiście, to impreza pod tym względem szczególna, ponieważ organizuje się biegi masowe dla młodych i najmłodszych zawodników. W biegach młodzieżowych i dziecięcych nie ma opłaty startowej, a każdy, kto przebiegnie trasę (proporcjonalnie długą do wieku) o własnych siłach, otrzyma pamiątkowy medal. I to będzie medal wzorowany na „dorosłym” okolicznościowym medalu tej edycji. Kategorie wiekowe przewidziane są dla przedszkolaków, dla dzieci niepełnosprawnych, dla uczniów szkół podstawowych. Dzieci biegaczy mogą liczyć na profesjonalną opiekę w czasie trwania zawodów. Trzeba tylko wcześniej zarezerwować dziecku miejsce w przedszkolu, którym opiekują się pedagodzy ze zbąszyńskiego „Lipowego Zakątka”, pisząc na adres: przedszkolezbaskich@onet.pl

Biuro Zawodów będzie czynne w niedzielę w godzinach od 8.00 do 11.00, także w sobotę od 18.00 do 20.00 i podobnie jak w latach ubiegłych, jego siedziba będzie w hali sportowo-widowiskowej „Zbąszynianka” przy ulicy Mostowej. „Zbąszynianka” i sąsiednia szkoła podstawowa oferują swoje szatnie i prysznice zawodnikom. Dla zawodników będzie także czynna przechowalnia bagaży. Przy hali zorganizowana zostanie specjalna strefa dla biegaczy, w której będą mogli zrobić rozgrzewkę przed biegiem, a później odpocząć, a także zjeść coś ciepłego. Będzie można wziąć udział we wspólnej rozgrzewce na pobliskim „Orliku”, która poprowadzi instruktorka fitness i biegaczka, Emilia Wawrzyńska. Warto, bo wspólna gimnastyka pomoże rozładować ewentualny przedstartowy stres.

W zestawie startowym są koszulki dla biegaczy, okolicznościowe kubki, odżywki, a  medale mają specjalnie projektowany  zbąszyński charakter. Można liczyć na doping kibiców, pomoc wielu, przeszkolonych specjalnie wolontariuszy, a wśród wielu udogodnień dla biegaczy jest m.in. „Strefa Biegacza” przy Zbąszyńskim Centrum Sportu, Turystyki i Rekreacji.

No i jest to doskonałe „przetarcie biegowe” przed Poznańskim Maratonem.

Trudno nie być w Zbąszyniu na naszym półmaratonie!

(arg)

Organizatorzy jednocześnie    przepraszają za utrudnienia w uchu drogowym, które mogą wystąpić pomiędzy godziną 10.00 a 15.00 na trasie biegu.


(Visited 1 187 times, 1 visits today)

Dodaj komentarz