Za wsparcie zbąszyńskich seniorów i nie tylko – Firma Ikea Industry Zbąszynek otrzymała podziękowania

Dla zbąszyńskich seniorów i nie tylko

Podczas spotkania kończącego III semestr nauki na Uniwersytecie Trzeciego Wieku w Zbąszyniu Zarząd Stowarzyszenia podziękował firmie Ikea Industry Zbąszynek za wsparcie działań przeciwdziałających wykluczeniu społecznemu i cyfrowemu seniorów terenu Gminy Zbąszyń. Na ręce przedstawicielki firmy, pani Hanny Kramskiej, podziękowania za współpracę w ramach dwóch kilkumiesięcznych projektów złożyła także kierownik Biblioteki Publicznej w Zbąszyniu, Anita Rucioch-Gołek.

Firma Ikea Industry Zbąszynek w ubiegłym roku wsparła dwa projekty organizowane w bibliotece w Zbąszyniu. Oba projekty znalazły szeroki krąg odbiorców wśród mieszkańców Gminy. Ich głównymi adresatami są dzieci i seniorzy (lub ściślej mówiąc: osoby w wieku „50+”). Pierwszy projekt składa się w dwóch niezależnych cyklów spotkań. Są to comiesięczne popołudniowe spotkania „Bajki na kliszy” dla dzieci i rodziców oraz „Klub Filmowy”, którego odbiorcami są dorośli, głównie słuchacze zbąszyńskiego UTW. Projekt otrzymał finansowe wsparcie, które przeznaczono na zakup profesjonalnego nagłośnienia do sali multimedialnej w bibliotece. Dzięki temu oglądanie filmów, nie tylko w ramach Klubu Filmowego, a także w ramach cyklicznej imprezy dla dzieci „Kino w bibliotece” w czasie ferii zimowych czy wakacji stało się prawdziwą przyjemnością. Po projekcji filmów dla starszych widzów odbywają się ciekawe dyskusje. Dla słuchaczy UTW prowadzi się comiesięczne spotkania filmowe w ramach harmonogramu fakultatywnych zajęć.

Drugim projektem, który wsparła Ikea, jest kurs obsługi tabletów „Przyjazny android”. To cykl ośmiu spotkań, całkowicie bezpłatnych, prowadzonych przez pracownice biblioteki dla seniorów, głównie dla słuchaczy UTW, ale nie tylko. Kurs kierowany jest także dla osób pracujących, które nie poznały jeszcze wszystkich możliwości swoich tabletów czy smartfonów. Aktualnie odbywa się trzecia edycja kursu, a zainteresowanych szkoleniem jest tyle osób, że ostatnia edycja przewidziana jest na czas po letnich wakacjach.

Gdyby nie wsparcie finansowe od Firmy IKEA industry, nie miałoby miejsca tyle ważnych dla społeczności Gminy Zbąszyń wydarzeń. Szczególnie oferta kierowana do seniorów (czy konkretnie: słuchaczy Uniwersytetu) wydaje się być ważna, gdyż odpowiada różnym metodom przeciwdziałania wykluczeniu cyfrowemu oraz społecznemu, a także ułatwia dzieciom i seniorom dostęp do kultury.

(arg)

(Visited 346 times, 1 visits today)

Dodaj komentarz