WOPR, Straż Pożarna, Policja i WOT – wspólnie w działaniach przeciwkryzysowych
Zadaniem WOT jest obrona i wspieranie lokalnych społeczności. Aby robić to efektywnie ciągle szkolą się i doskonalą swoje umiejętności. Taką okazję, w podnoszeniu własnych kwalifikacji wykorzystali w weekend żołnierze ze 124 batalionu WOT ze Śremu na szkoleniu nad jeziorem Lednica koło Gniezna.
Duży nacisk w szkoleniu terytorialsa od samego początku istnienia formacji kładziony jest na zdolności pozwalające efektywnie reagować na zagrożenia kryzysowe. Współpraca i wspólne szkolenia z Policją, Strażą Pożarną, WOPR czy Strażą Graniczną pozwala na zdobycie fachowej wiedzy i umiejętności. Ostatnie kilka miesięcy dobitnie pokazało, że jak ważne jest odpowiednie przeszkolenie żołnierzy z reagowania na sytuacje zagrożenia niemilitarnego.
WOT nie ma zastępować innych służb a jednie wspierać je w sytuacji zagrożenia. Misją tertorialsów jest obrona i wspieranie lokalnych społeczności a żeby tą misję realizować konieczna jest współpraca ze WOPR, Strażą Pożarną czy Policją.
Chcemy się od nich uczyć i wyrabiać wspólne procedury, które na pewno przełożą się na lepsze funkcjonowanie w przypadku sytuacji kryzysowej– podkreśla por. Tomasz Waściński dowódca kompanii ćwiczącej kompanii.
Zachowania się w wodzie umiejętność udzielania pierwszej pomocy jest ważna dla każdego żołnierza i dlatego tych umiejętności żołnierzy z wielkopolskiej brygady WOT uczyli ratownicy z WOPR. Przećwiczone zostały miedzy innymi takie zagadnienia jak desantowanie z łodzi w celu ratowania osoby tonącej, wykorzystanie podstawowego sprzętu ratowniczego, i udzielanie pierwszej pomocy. Umiejętności ratowników wodnych w połączeniu z Wojskami Obrony Terytorialnej na pewno mogłyby współgrać na terenach objętych powodzią i tutaj widzę przestrzeń do dalszej współpracy – podsumował wspólne szkolenie prezes WOPR w Wielkopolsce Marek Frąckowiak.
Żołnierze 12. Wielkopolskiej Brygady Obrony Terytorialnej od samego początku walki
z COVID-19 wspierają służby medyczne. Pobierają między innymi wymazy w mobilnych punktach drive thru i dlatego niezmierne ważne było należyte zabezpieczanie osobiste żołnierzy WOT. Umiejętności zakładania kombinezonów ochronnych oraz odkażania osobistego oraz sprzętu to umiejętności, które terytorialsi doskonali pod czujnym okiem instruktorów z 6. batalionu chemicznego Sił Powietrznych ze Śremu. Natomiast strażacy uczyli żołnierzy miedzy innymi taktyki gaszenia pożarów traw.
Uczestniczy szkolenia choć zmęczeni i trochę przemarznięci z pewnością zdobyli cenne umiejętności. Świetne ćwiczenia, bardzo mi się podobały, wstępując do WOT nie spodziewałem się, że będę brał udział w tego typu szkoleniu – mówi szer. Marcin Szymandera jeden ze szkolonych.
***
W skali całego kraju żołnierzy WOT jest już 26 tysięcy, niosą wsparcie w sytuacjach kryzysowych, współpracują z innymi służbami i wciąż doskonalą swoje umiejętności. Natomiast w 12. Wielkopolskiej Brygadzie Obrony Terytorialnej służy w tej chwili ponad 1600 żołnierzy. Kolejnych 200 ochotników rozpocznie swoją przygodę z wojskiem już 2 października na szkoleniu podstawowym w Lesznie. Żołnierze WOT obchodzą swoje święto w rocznice powstania polskiego państwa podziemnego w dniu 27 września.
FOTO: DWOT, 12. Wielkopolska Brygada Obrony Terytorialnej
Kpt. Marcin MISIAK