Wigilia Caritas na Międzynarodowych Targach Poznańskich.

600 litrów barszczu, 400 kg karpia i 450 kg ziemniaków – to wszystko pojawi się na stole podczas największej wigilii w Polsce, która odbędzie się 24 grudnia na Międzynarodowych Targach Poznańskich. W organizowanym przez Caritas wydarzeniu weźmie udział także Jacek Jaśkowiak, prezydent Poznania.
Wigilia Caritas zgromadzi ok. 1,3 tys. pod jednym dachem w Poznaniu. Ubodzy, bezdomni i samotni spotkają się przy wigilijnym stole. Dla większość z nich to jedyna szansa na wspólny posiłek wigilijny.

– W ten szczególny czas chcemy, aby każdy mógł usiąść do wigilijnego stołu – mówi ks. Marcin Janecki, dyrektor Caritas Poznań. – Z różnych względów nie wszyscy mogą spędzić ten dzień z bliskim w swoim domu. Naszym pragnieniem jest stworzenie wspólnoty, w której radośnie będziemy przeżywać Boże Narodzenie. Zachęcamy wszystkich do zatroszczenia się o rodziny, samotnych, osoby starsze i bezdomnych, tak aby nikt nie czuł się samotny.

Wigilia Caritas odbędzie się 24 grudnia na MTP w hali nr 2. Drzwi dla gości zostaną otwarte o godz. 10:30. Zaproszenia można było odbierać od 18 grudnia w poznańskich jadłodajniach prowadzonych przez Caritas przy ul. Niegolewskich 23, Taczaka 7/16, Ściegiennego 133, Łąkowej 4. Uwaga: w większości tych miejsc zaproszenia zostały już rozdane. 21 grudnia dostępne były jeszcze w jadłodajni przy ul. Łąkowej.

W przygotowaniach do Wigilii Caritas na różnych etapach prac zaangażowanych jest 1000 wolontariuszy z wielkopolskich szkół. XI LO jest inicjatorem wydarzenia i głównym koordynatorem wolontariatu.

– Cieszymy się, że nasi uczniowie tak chętnie angażują się w pomoc osobom potrzebującym – mówi Elżbieta Szaflińska-Gryń, dyrektor XI LO im. J.W. Zembrzuskich w Poznaniu. – Szacunek dla drugiego człowieka oraz bezinteresowna pomoc są ważnymi wartościami, które chcemy przekazać naszym wychowankom.

Początki Wigilii Caritas w Poznaniu sięgają 2003 roku, kiedy to siostry Albertynki razem z XI LO zorganizowały spotkanie dla osób korzystających na co dzień z prowadzonej przez nie Jadłodajni Caritas. Od 2009 roku spotkanie odbywa się na Targach Poznańskich.

AW


(Visited 56 times, 1 visits today)

Dodaj komentarz