Wielkanocne śniadanie Grzegorza Piechowiaka z kołami gospodyń [ZDJĘCIA, FILM]
Na straży polskich obyczajów i tradycji
Gospodynie z powiatu chodzieskiego spotkały się z pilskim posłem, wiceministrem rozwoju i technologii Grzegorzem Piechowiakiem na tradycyjnym wielkanocnym śniadaniu. – Bądźmy dumni z naszej kultury kulinarnej i prawdziwych polskich smaków – podkreśla pilski parlamentarzysta.
W ostatnich latach przeżywamy prawdziwy renesans kół gospodyń wiejskich (KGW). – To dzięki działaniom kobiet w nich zrzeszonych, polskie obyczaje świąteczne i tradycje wsi mają szansę przetrwać – mówi Grzegorz Piechowiak, który przed Świętami Wielkanocnymi gościł u gospodyń z KGW w Ratajach, Zacharzynie i Konstantynowie.
Podczas pełnego wielkopolskich specjałów śniadania wielkanocnego, rozmawiano o kultywowaniu lokalnych tradycji kulinarnych i polskich zwyczajów.
Tradycja jako inspiracja i wartość
KGW to jedna z najstarszych form organizacji społecznych, jakie funkcjonują obecnie w Polsce. – Koła odgrywająniezwykle ważną rolę w codziennym życiu polskiej wsi, w integracji tej społeczności. Choć do większości kół wkracza nowoczesność, członkinie nie zaniedbują zwyczajów przekazywanych z pokolenia na pokolenie. Tradycja jest inspiracją do prowadzonej aktywności, ale też dużą wartością, która determinuje kierunki współczesnych działań – podkreśla Piechowiak.
KGW mogą pochwalić się dużym kapitałem społecznym. Ich działalność jest już wielopłaszczyznowa i dotyczy kilku obszarów życia, między innymi społecznego, kulturalnego czy edukacyjnego.
Członkinie KGW przygotowują posiłki na lokalne imprezy, festiwale i konkursy. Kształcą się – uczestniczą w rozmaitych kursach i szkoleniach poszerzającychkompetencje nie tylko w dziedzinie gotowania.
Fundusze na rozwój działalności
Od 2018 roku zarejestrowane koła zyskały możliwość otrzymywania regularnej pomocy finansowej z budżetu państwa na realizację swoich statutowych celów. – Dodatkowe fundusze dają większą motywację i możliwość działania na szerszą niż dotychczas skalę– zaznacza Piechowiak.
Jednym ze źródeł finansowania funkcjonowania KGW są środki rozdysponowywane przez Agencję Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa (ARiMR). – Od 3 kwietnia ARiMR prowadzi nabór wniosków o przyznanie pomocy finansowej. Zachęcam wszystkie koła do pozyskania środków, a także do sformalizowania działalności KGW przez te społeczności, które jeszcze tego nie uczyniły – mówiGrzegorz Piechowiak.
W najbliższym czasie,za pośrednictwem gmin,istotne wsparcie do KGW zostanie przekazane z Funduszu Pomocy Pokrzywdzonym oraz Pomocy Postpenitencjarnej – Funduszu Sprawiedliwości na przeprowadzenie kampanii profilaktycznych.W regionie pilskim, środki z Funduszu Sprawiedliwości trafią do KGW w gminach Chodzież, Szamocin, Czarnków, Lubasz, Trzcianka, Nowy Tomyśl, Szydłowo, Damasławek, Okonek, Złotów czy Zakrzewo.