WICEMARSZAŁEK WOJEWÓDZTWA WIZYTOWAŁ ROZBUDOWĘ DROGI NR 305 W POWIECIE WOLSZTYŃSKIM

We wtorek 29 stycznia br. Wojciech Jankowiak, Wicemarszałek Województwa Wielkopolskiego odwiedził powiat wolsztyński, by przyjrzeć się realizowanym inwestycjom na drogach wojewódzkich i spotkać się z lokalnymi samorządowcami. Wspólnie z Jackiem Skrobiszem, Starostą Wolsztyńskim, Wojciechem Lisem, Burmistrzem Wolsztyna i Januszem Frąckowiakiem, Wójtem Gminy Przemęt podsumowali pierwszy, zakończony w grudniu 2018 r.


etappagead2.googlesyndication.com/pagead/js/adsbygoogle.js rozbudowy drogi wojewódzkiej nr 305 na odcinku o długości 3,6 km. Początek inwestycji miał miejsce na wjeździe ulicą Wolsztyńską na most na Południowym Kanale Obry, a koniec – na wyjeździe z Moch (w gminie Przemęt) ulicą Szkolną. Inwestycja miała na celu przede wszystkim poprawę stanu technicznego i dostępności drogi, a przez to – wzrost bezpieczeństwa użytkowników ruchu.

– Stan techniczny drogi nr 305 był bardzo zły, więc od lat toczyliśmy rozmowy i podejmowali prace planistyczne dla rozbudowy. Nowa perspektywa finansowa Unii Europejskiej dała nam możliwość sfinansowania inwestycji – mówił w Przemęcie Wojciech Jankowiak, Wicemarszałek Województwa Wielkopolskiego. – W grudniu zakończyliśmy pierwszy, bardzo ważny – nie tylko dla mieszkańców okolicznych miejscowości, ale i całego regionu – etap z budową nowego mostu na Południowym Kanale Obry. Mamy jednak o wiele szerszy plan dla tej drogi, który łącznie może kosztować nawet około 100 milionów zł.

Podstawowy zakres inwestycji na zakończonym odcinku objął budowę i przebudowę: odwodnienia drogi, kanalizacji deszczowej, przepustów, skrzyżowań, chodników, ścieżek pieszo-rowerowych, zatok autobusowych, elementów bezpieczeństwa ruchu i nowego mostu na Południowym Kanale Obry (wraz z rozbiórką starego). Zadanie było współfinansowane przez Unię Europejską w ramach Wielkopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnegona lata 2014-2020. Całkowita jego wartość wyniosła 20,3 mln zł, w tym 15,2 mln zł to udział UE.

Podczas konferencji w Przemęcie Wicemarszałek Wojciech Jankowiak przypomniał, że w trakcie realizacji jest już rozbudowa kolejnego odcinka drogi nr 305 o długości 6,4 km od Moch do granicy powiatu leszczyńskiego oraz – choć z kłopotami – odcinka o długości 8,4 km od granicy powiatu leszczyńskiego do granicy województwa. W tym drugim przypadku wykonawca przygotował dokumentację projektową i uzyskał decyzję o zezwoleniu na realizację inwestycji drogowej (ZRID), ale zapowiedział odstąpienie od umowy w części „buduj”, więc konieczne będzie ogłoszenie nowego przetargu. Ponadto, opracowana jest już dokumentacja dla czwartego odcinka od Solca do mostu na Południowym Kanale Obry. Docelowo droga wojewódzka nr 305 ma zostać rozbudowana na odcinku o długości ponad 20 km.

WZDW w Poznaniu 

(Visited 85 times, 1 visits today)

Dodaj komentarz