Wchodzący na przejście piesi nie mają pierwszeństwa przed tramwajem. Rozejrzyj się i żyj!
Rozejrzyj się i żyj – to nazwa kampanii prowadzonej przez MPK Poznań i Komendę Miejską Policji w Poznaniu. Ma ona uświadamiać pieszym, także naszym pasażerom, że wchodząc na przejście nie mają pierwszeństwa przed tramwajem, a motorniczy nie ma możliwości ominięcia pieszego, czy zatrzymania pojazdu w miejscu.
Od 1 czerwca 2021 roku obowiązują nowe przepisy ruchu drogowego. Obecnie nie tylko piesi już znajdujący na przejściu, ale również dopiero na nie wchodzący mają pierwszeństwo przed nadjeżdżającymi pojazdami, jednak… za wyjątkiem tramwaju.
– Z naszych obserwacji wynika, że mieszkańcy nie do końca zdają sobie z tego sprawę – mówi Krzysztof Dostatni, prezes Zarządu MPK Poznań. – Dlatego z uwagi na ich bezpieczeństwo, wspólnie z policją rozpoczynamy kampanię „Rozejrzyj się i żyj”. Poprzez filmy edukacyjne, ulotki oraz specjalnie oklejony tramwaj będziemy przypominać o obowiązujących przepisach. Przede wszystkim jednak zależy nam na budowaniu wśród pieszych świadomości, że tramwaj potrzebuje do zatrzymania znacznie dłuższej drogi hamowania, aniżeli samochód. To, oraz narażanie pasażerów na utratę zdrowia podczas gwałtownego hamowania, było podstawą zapisu, że „pieszy wchodzący na przejście ma pierwszeństwo przed pojazdem z wyłączeniem tramwaju”.
Tramwaj, jadąc z prędkością 50 kilometrów na godzinę, przy sprzyjających warunkach atmosferycznych zatrzyma się dopiero po ok. 60 metrach! Gdy tory są oblodzone lub mokre, droga hamowania wydłuża się jeszcze bardziej.
– Tramwaj to „czołg na szynach”. Nie zatrzyma się w tak krótkim czasie jak samochód, nie ominie pieszego. Motorniczy nie ma możliwości żadnego innego manewru niż tylko użycie dzwonka i w skrajnych przypadkach wdrożenie nagłego hamowania, a podczas gwałtownego hamowania dochodzi często do dramatycznych sytuacji w pojeździe: pasażerowie przewracają się, spadają z siedzeń, uderzają się o poręcze czy urządzenia, doznając nieraz ciężkich urazów – mówi Krzysztof Dostatni. I dodaje: – Wierzymy, że dzięki nowym przepisom i prowadzonej akcji edukacyjnej ograniczona zostanie liczba niebezpiecznych sytuacji.
– Poznańscy policjanci na co dzień zwracają uwagę na nieprawidłowe zachowania uczestników ruchu drogowego, zarówno kierowców, jak i rowerzystów, czy pieszych. W trosce o bezpieczeństwo angażują się także w działania edukacyjne. Dlatego bardzo nas cieszy inicjatywa MPK Poznań w zakresie bezpieczeństwa na przejściach przez torowiska tramwajowe – mówi Przemysław Kusik, naczelnik Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Miejskiej Policji w Poznaniu. – Wrzesień to czas, gdy wzrasta natężenie ruchu w związku z powrotem dzieci i młodzieży do szkół. To dobry czas na przypomnienie przepisów w tym zakresie.
Pieszy, przechodząc przez jezdnię lub torowisko, jest obowiązany zachować szczególną ostrożność oraz korzystać z przejścia dla pieszych. Pieszy znajdujący się na przejściu dla pieszych ma pierwszeństwo przed pojazdem. Pieszy wchodzący na przejście dla pieszych ma pierwszeństwo przed pojazdem, z wyłączeniem tramwaju. Zabrania się wchodzenia na jezdnię bezpośrednio przed jadący pojazd, również na przejściu dla pieszych; spoza pojazdu lub innej przeszkody ograniczającej widoczność; zwalniania kroku lub zatrzymywania się bez uzasadnionej potrzeby podczas przechodzenia przez jezdnię lub torowisko. Podczas wchodzenia i przechodzenia przez ulicę pieszy ma zakaz korzystania z telefonu lub innego urządzenia elektronicznego w sposób, który prowadzi do ograniczenia możliwości obserwacji sytuacji na jezdni, torowisku lub przejściu dla pieszych.
Rozejrzyj się i żyj – to nazwa kampanii prowadzonej przez MPK Poznań i Komendę Miejską Policji w Poznaniu. Jej nazwa nawiązuje do kampanii prowadzonej na przejazdach kolejowych i ma uświadamiać, że w zderzeniu z tramwajem (którego ciężar wraz z kompletem pasażerów przekracza 50 ton) niechronieni uczestnicy ruchu są bez szans.
/mpk.poznan.pl/