W Poznaniu zatrzymano obywatela Iranu

Funkcjonariusze Straży Granicznej z Poznania zatrzymali mężczyznę podróżującego z bułgarskim dowodem osobistym.

W piątek, 07.12.2018 r. w Międzynarodowym Porcie Lotniczym w Poznaniu – Ławicy do kontroli granicznej zgłosił się mężczyzna,


który przyleciał z Aten. W trakcie tymczasowej kontroli granicznej,  mężczyzna przedstawił bułgarski dowód osobisty. Dowód ten został jednak wcześniej zgłoszony jako zagubiony przez właściciela.

Podczas rozmowy z mężczyzną, który chciał na podstawie tego dokumentu wjechać na terytorium Polski ustalono, że wcale nie jest Bułgarem a obywatelem Iranu. Podczas dalszych ustaleń 39-letni mężczyzna oświadczył, iż na podstawie tego dokumentu miał zamiar dostać się do USA. Osobom, które zorganizowały mu podróż zapłacił w greckich  Atenach 5 tys. euro. Kolejne 5 tys. euro miał zapłacić po przylocie do Stanów.

W trakcie analizy dokumentu ustalono, że dokument ten jest autentyczny i mężczyzna na tzw. „podobieństwo” chciał dotrzeć do Francji a stamtąd, prawdopodobnie z nowymi dokumentami do Nowego Jorku.

W związku z popełnieniem przestępstwa  Irańczykowi przedstawiono zarzut posłużenia się w trakcie kontroli  dokumentem stwierdzającym tożsamość innej osoby. Mężczyzna przyznał się i teraz oczekiwać będzie na orzeczenie sądu. Ponadto Komendant PSG w Poznaniu – Ławicy wszczął postępowanie w sprawie zobowiązania cudzoziemca do powrotu a za przekroczenie granicy państwowej wbrew przepisom, cudzoziemiec ukarany został mandatem karnym. Irańczyk na podstawie postanowienia poznańskiego sądu, osadzony został w Strzeżonym Ośrodku dla Cudzoziemców w Krośnie Odrzańskim.(Visited 211 times, 1 visits today)

Dodaj komentarz