W powiecie poznańskim jest bezpieczniej.

W powiecie poznańskim żyje się bezpieczniej. Takie dane wynikają z najnowszego raportu o stanie bezpieczeństwa, który na sesji Rady Powiatu w Poznaniu przedstawił insp. Robert Kasprzyk, komendant KMP w Poznaniu. Podczas środowego posiedzenia rozstrzygnięty został też konkurs na najlepszy komisariat w powiecie. Tym razem I miejsce zajęli policjanci  z Buku.


Mimo że wśród zadań własnych powiatu nie ma zagadnień związanych z bezpieczeństwem, to i tak co roku przeznaczamy na nie sporo środków. W 2020 roku zaplanowaliśmy ponad 3 miliony złotych. A przez prawie 20 lat na ten cel przeznaczyliśmy ponad 26 milionów złotych, co jest ewenementem na skalę kraju – powiedział Jan Grabkowski, starosta poznański. – Pieniądze zostaną przekazane między innymi na wsparcie remontów komisariatów w Buku i Mosinie oraz na zakup nowych radiowozów, a także unowocześnienie ośrodka OSP w Bolechowie i jednostki Ratowniczo-Gaśniczej w Krzesinach – dodał starosta.

Z  najnowszego raportu policyjnego za 2019 rok wynika, że funkcjonariusze odnotowali spadek poziomu przestępczości w stosunku do 2018 r.  Wzrosła wykrywalność kradzieży z włamaniem, bójek, pobić, czy uszkodzeń mienia. W 2019 r. na terenie powiatu poznańskiego policjanci zatrzymali na gorącym uczynku 392 nietrzeźwych kierowców. To o 145 więcej niż w roku poprzednim.

– Mimo iż w ubiegłym roku zanotowaliśmy mniej wypadków oraz kolizji na drogach, to niestety więcej osób zginęło. W tym przypadku zawinił czynnik ludzki, czyli nadmierna prędkość. Zatrzymaliśmy więcej osób pod wpływem alkoholu. Zwracamy również uwagę na zdarzenia drogowe z udziałem pieszych oraz rowerzystów. Niestety i tu często brawura bierze górę nad zdrowym rozsądkiem. Dlatego cyklicznie prowadzimy prelekcje, pogadanki w szkołach– tłumaczył Robert Kasprzyk, komendant KMP w Poznaniu. – Naszym głównym celem jest zwiększenie liczby funkcjonariuszy pracujących na drogach. Chcemy też zakupić specjalistyczny samochód, który ma posłużyć eliminowaniu pojazdów niesprawnych technicznie oraz zanieczyszczających środowisko – dodał komendant.

Od lat prowadzony jest też ranking komisariatów w powiecie poznańskim.  A wszystko po to, aby wyłonić i nagrodzić najlepszych.

Przy ocenie pod uwagę  brane są m.in.: liczba wszczętych postępowań w odniesieniu do roku poprzedniego, ile wykryto przestępstw kryminalnych, a także ilu zatrzymano kierowców nietrzeźwych lub prowadzących pod wpływem środków odurzających. 

Tegorocznym zwycięzcą okazał się komisariat policji w Buku. Nagrodę z rąk starosty poznańskiego  – 30 tys. złotych – odebrał komendant Hubert Spychała.

–  Od kilku lat udaje nam się utrzymywać w czołówce komisariatów powiatu poznańskiego – powiedział  asp. szt. Hubert Spychała. – Z pewnością taki zastrzyk finansowy poprawi jakość naszej pracy. A wygrana w rankingu jeszcze bardziej nas zmobilizuje. Ponadto remont, planowany w naszym komisariacie, jest także olbrzymią nagrodą – dodał komendant komisariatu w Buku.                          

W tegorocznym budżecie powiatu poznańskiego zaplanowano bowiem 300 tys. złotych na modernizację tej jednostki..

­Jak podkreśla starosta poznański, praca naszych policjantów to nie tylko wykrywanie przestępstw czy karanie kierowców łamiących przepisy.

– To także wiele działań prewencyjnych, w które bardzo się włączamy i wspieramy te finansowo – mówi Jan Grabkowski.

I tak każdego roku  dzieci rozpoczynające szkołę otrzymują fluorescencyjne kamizelki w ramach akcji „Kamizelki dla pierwszaków”. W ubiegłym roku powiat ubrał 6 tys. pierwszoklasistów. Przez 18 lat, czyli przez czas trwania akcji, przekazał 65 tys. kamizelek oraz elementów odblaskowych.

Prowadzone są także debaty społeczne mające na celu upowszechnienie a także wymianę informacji dotyczących bezpieczeństwa. Rokrocznie na terenie powiatu poznańskiego prowadzona jest kampania dotycząca właściwego zabezpieczania oraz parkowania rowerów. Od wielu już lat w Bolechowie, na terenie jednostki Ratowniczo-Gaśniczej nr 8 Komendy Miejskiej Straży Pożarnej w Poznaniu odbywa się piknik rodzinny „Bezpieczni w powiecie poznańskim”, który przyciąga miłośników dobrej zabawy.

powiat poznański

(Visited 118 times, 1 visits today)

Dodaj komentarz