Uwaga! Poznań Półmaraton – informacje komunikacyjne

14 kwietnia po raz dwunasty w Poznaniu odbędzie się półmaraton. Kilkanaście tysięcy osób walczyć będzie na dystansie 21,097 kilometrów. W związku z biegiem na kilka godzin zmieni się organizacja ruchu oraz trasy kilkunastu autobusów i tramwajów.

Na starcie biegu może stanąć 12 tysięcy osób. Taki limit zawodników został wyznaczony. Obecnie zapisanych jest 11 092 startujących. Rekord frekwencji sprzed trzech latach, kiedy na mecie zameldowało się 11 347 biegaczy, ma szanse zostać pobity.

Półmaraton tradycyjnie wystartuje z ulicy Grunwaldzkiej tuż przy Międzynarodowych Targach Poznańskich i pobiegnie dokładnie tą samą trasą, co w zeszłym roku. Także meta usytuowana będzie podobnie jak maraton, na terenie MTP na Placu Św. Marka.

Trasa prowadzić będzie ul. Grunwaldzką z „nawrotką” na wysokości ul. Cmentarnej.  Następnie przebiegać będzie przez Górczyn i Grunwaldu dobiegając do ul. Hetmańskiej. Dalsza część trasy to dobrze znane odcinki na Dolnej Wildzie, Drodze Dębińskiej, Garbarach, ul. Solnej oraz ul. Niepodległości i rondo Kaponiera. Ostatni odcinek prowadzi przez ul. Roosevelta i ul. Bukowską mijając po prawej stronie Hotel Sheraton aż do Międzynarodowych Targów Poznańskich.

Uczestnicy 12. Poznań Półmaraton – biegacze, mogą korzystać z bezpłatnej komunikacji na liniach ZTM w dniach 12, 13 i 14 kwietnia (piątek-niedziela) na podstawie numerów startowych i dowodu tożsamości. Natomiast wolontariusze, czyli osoby obsługujące bieg mogą korzystać z bezpłatnych przejazdów na podstawie wystawionych przez POSiR identyfikatorów z hologramem: 13 kwietnia (sobota) w godzinach 6:00 – 18:00 i 14 kwietnia (niedziela) w godzinach od 6:00 do 18:00.

Zmiany w komunikacji

W dniu półmaratonu – 14 kwietnia – trasa biegu zostanie zamknięta dla samochodów w godzinach od 9:00 do ok. 14:00. Dodatkowo ulica Grunwaldzka na odcinku od ulicy Szylinga do Roosevelta zamknięta będzie od godziny 6:00. Nad zabezpieczeniem imprezy czuwać będzie ponad 500 osób.

Zmieni się również rozkłady jazdy niektórych linii tramwajowych i autobusowych. Od pierwszych kursów do startu – ze względu na zamknięcie dla ruchu części ulicy Grunwaldzkiej – zmienione zostaną trasy tramwajów linii nr 6, 13, 15 (objazd przez ulice Głogowską, Hetmańską, Reymonta).

Na około 30 minut przed rozpoczęciem biegu: wprowadzone zostaną zmiany tras linii tramwajowych nr 2, 5, 7, 8, 9, 10 i 14. Uruchomione zostaną dwie dodatkowe linie tramwajowe (wahadłowe) nr 32 i 33. Trasy linii nr 1, 4, 11, 12, 16, 17, 18 nie ulegną zmianie, lecz w miejscach przecinania się ich z trasą półmaratonu mogą nastąpić chwilowe wstrzymania ruchu.

Zmienionymi trasami kursować będą autobusy linii nr 145, 148, 150, 151, 159, 160, 163, 164, 168, 169, 171, 174, 176, 177, 179, 182, 190, 191, 193, 603, 905. Więcej szczegółów na stronie ZTM

Przed ewentualnym wyjazdem w okolice trasy biegu, zachęcamy do zapoznania się z informacjami o ruchu dostępnymi w aplikacjach Waze lub Yanosik, których przedstawiciele będą współpracować z organizatorami biegu. Informacja o korkach będzie dostępna także w popularnych aplikacjach, takich jak Google Maps.

Zmiany organizacji ruchu

Pomiędzy godziną 9:00 a 13:30 nastąpią czasowe zmiany w organizacji ruchu, w tym zamknięcie ruchu pojazdów na trasie biegu.

Ponadto, z uwagi na montaż elementów infrastruktury technicznej biegu, już od soboty od godz. 23:00 zamknięty będzie odcinek ul. Grunwaldzkiej od ul. Szylinga do ul. Bukowskiej, a od niedzieli od godz. 6:00 – także odcinek ul. Bukowskiej od ul. Roosevelta do ul. Zeylanda.

Ze względu na bieg niezbędne będą czasowe ograniczenia parkowania. Na odcinku ul. Grunwaldzkiej od ul. Bukowskiej do ul. Szylinga w sobotę 13 kwietnia od godz. 8:00 do 24:00 oraz w niedzielę 14 kwietnia do godz. 16:00 obowiązywać będzie zakaz zatrzymywania się. Kierowcy proszeni są o wcześniejsze usunięcie pojazdów z miejsc objętych zakazami.

W dniu biegu o godz. 8:00 zamknięty zostanie przejazd przez Kaponierę ul. Roosevelta w kierunku ul. Bukowskiej i mostu Dworcowego.

Zawody rozpoczynają się o godz. 10:00, a limit czasu biegu to 3 godziny. Trasa półmaratonu przebiegać będzie ulicami: Grunwaldzka (rejon WTC MTP) – Grunwaldzka (jezdnia północna, nawrotka przy ul. Cmentarnej, jezdnia południowa) – Jugosłowiańska – Taczanowskiego (jezdnia zachodnia) – Ściegiennego – Arciszewskiego (jezdnia wschodnia) – Hetmańska (jezdnia południowa) – Dolna Wilda – Piastowska – Droga Dębińska – Garbary – Małe Garbary (jezdnia południowa) – Wolnica (jezdnia południowa) – Solna (jezdnia południowa) – al. Niepodległości (jezdnia zachodnia) – Św. Marcin (jezdnia północna) – rondo Kaponiera – Roosevelta (jezdnia zachodnia) – Grunwaldzka (rejon bramy wjazdowej MTP). Poszczególne ulice otwierane będą po przebiegnięciu wszystkich zawodników.

W związku z powyższym na czas biegu wyłączone z ruchu zostaną następujące odcinki ulic:
– ul. Grunwaldzka (od Bukowskiej do Szylinga i od Bułgarskiej do Cmentarnej);
– ul. Ściegiennego (od Podchorążych do Arciszewskiego);
– ul. Dolna Wilda (od Hetmańskiej do Piastowskiej);
– ul. Piastowska (od ul. Dolna Wilda do Drogi Dębińskiej);
– ul. Droga Dębińska (od ul. Piastowskiej do Królowej Jadwigi);
– ul. Garbary (od Estkowskiego do Strzeleckiej);
– ul. Święty Marcin (od al. Niepodległości do ronda Kaponiera).

Na skrzyżowaniach na trasie biegu wyłączona zostanie sygnalizacja świetlna, a w miejscach przecinania się trasy biegu z trasami linii tramwajowych i autobusowych trzeba się liczyć z czasowymi wstrzymaniami ruchu. Mogą być wprowadzane czasowe ograniczenia prędkości i ograniczenia parkowania. W razie potrzeby na wniosek policji możliwe są inne czasowe zmiany w organizacji ruchu.

Przejazd tramwajów, autobusów i innych pojazdów ułatwiać będą śluzy nadzorowane przez służby Policji i Nadzoru Ruchu MPK. Dojazd do Szpitala Wojskowego przy ul. Grunwaldzkiej możliwy będzie od południa ulicami: Śniadeckich i Stolarską.

Dojazd do Wielkopolskiego Centrum Onkologii przy ul. Garbary możliwy będzie od strony ul. Długiej.

Organizator uruchomił email utrudnieniawruchu@halfmarathon.poznan.pl, na który można zgłaszać pytania związane z utrudnieniami. Ponadto, pod numerem 502 622 438 funkcjonować będzie infolinia o zmianach organizacji ruchu i funkcjonowaniu komunikacji miejskiej:
– w piątek 12 kwietnia w godz. 17:00-20:00;
– w sobotę 13 kwietnia w godz. 10:00-20:00;
– w niedzielę 14 kwietnia w godz. 7:00-14:00.

Informacje o zmianach komunikacji zbiorowej znajdują się na stronach ZTM i MPK.

Więcej informacji o półmaratonie – na oficjalnej stronie biegu (zakładka „Strefa zawodnika/Utrudnienia w ruchu”).

/poznan.pl/

(Visited 162 times, 1 visits today)

One thought on “Uwaga! Poznań Półmaraton – informacje komunikacyjne

  • 13 kwietnia, 2019 at 8:14 pm
    Permalink

    Mam nadzieję, że z Yanosikiem się dostanę do babci… Bo to jest masakra, że znowu jesteśmy poblokowani 🙁

    Reply

Dodaj komentarz