Uwaga! Oszuści udają znajomych z Facebooka

Gnieźnieńscy policjanci ostrzegają przed oszustami, którzy wymyślili kolejny sposób na wyłudzanie pieniędzy od ludzi. Kilka dni temu przestępca włamał się na konto na Facebooku i za pomocą komunikatora Messenger rozesłał do znajomych 23-letniej mieszkanki Gniezna (właścicielki konta) prośbę o pilną pożyczkę 1 400 złotych. Pokrzywdzony przelał pieniądze na wskazane przez przestępcę konto.


Metoda przestępców jest prosta. Włamują się na konto danego użytkownika na portalu społecznościowego Facebook a następnie do jego znajomych rozsyłają prośby o pilne pożyczenie kilkuset złotych. Do przelewu wykorzystują przelewy Dotpay, czyli system internetowych płatności, który pozwala przekazać pieniądze natychmiast – bez oczekiwania kilka dni na zaksięgowanie. Taki przelew trudno też cofnąć, bo wiele banków nie podpisało umów z serwisem.

Oszuści prosząc o szybką pożyczkę tłumaczą zwykle pilnymi zakupami, tym, że nie mogą zalogować się na swoje konto (bo np. zapomnieli hasła), bądź ich bank nie obsługuje przelewów Dotpay. Obiecują oddać pieniądze następnego dnia z nawiązką (za przysługę). Jednak po dokonaniu przelewu kontakt się urywa, a poszkodowani tracą oszczędności.

W taki sposób został oszukany mieszkaniec Gniezna. Mężczyzna otrzymał wiadomość, którą wysłał oszust w imieniu jego 23-letniej kuzynki, po włamaniu się na jej konto Facebook z prośbą o pilne wykonanie przelewu pieniędzy w kwocie 1 400 złotych, w związku z odbiorem pilnej przesyłki. Pokrzywdzony przelał pieniądze na wskazane konto. Obecnie sprawą zajmują się policjanci zajmującymi się przestępstwami gospodarczymi.

gniezno.policja.gov.pl
(Visited 628 times, 1 visits today)

Dodaj komentarz