Uwaga! Oszukana metodą na BLIK-a straciła 2000 złotych

Policjanci ostrzegają przed oszustami, którzy kolejną metodą próbują wyłudzić pieniądze od swych ofiar. Przestępcy wykradają dane do kont na profilach społecznościowych,


logują się do nich, a następnie potencjalną ofiarę, która znajduje się w grupie znajomych, proszą o szybką pożyczkę na zakupy. Uwaga! To metoda na tzw. „Blika”.

W minionym tygodniu wolsztyńscy policjanci otrzymali zgłoszenie dotyczące oszustwa metodą na „Blika”. Ofiarą przestępców padła mieszkanka Wolsztyna, która w wyniku ich działania straciła 2000 złotych.

Złodzieje kradną tożsamość osoby, podszywają się pod nią i wykorzystując zaufanie proszą jej znajomych o podanie hasła „Blik”. Dodają, że właśnie stoją przy kasie i chcą zapłacić za zakupy, ale ich karta płatnicza akurat w tym dniu straciła ważność.

Bądźmy czujni i nie dajmy się zwieść pozorom. Czytajmy także dokładnie komunikaty przychodzące na telefon podczas każdej transakcji. Taka forma kontaktu może się okazać zwykłym oszustwem. My natomiast możemy stracić swoje oszczędności, ponieważ przestępcy zamiast stać przy kasie, stoją właśnie przy bankomacie i wypłacają nasze ciężko zarobione pieniądze.

Wolsztyńscy policjanci apelują, by w podobnych przypadkach zawsze potwierdzać, czy prośbę o pomoc kieruje rzeczywiście nasz znajomy. Warto po prostu zadzwonić do  osoby proszącej o pomoc i potwierdzić, czy rzeczywiście to ona kontaktowała się z nami za pośrednictwem komunikatora. O bezpieczeństwie środkówzgromadzonych na naszych kontach  decydować będzie też stosowanie się do poniższych zasad:

  • Pilnujmy swoich haseł dostępowych i pamiętajmy, aby wprowadzone hasła nie były możliwe do odszyfrowania przez osoby nieupoważnione. Dla bezpieczeństwa, co kilka miesięcy zmieniajmy je.
  • Pamiętajmy o wylogowywaniu się z aplikacji za każdym razem po zakończeniu jej użytkowania.
  • Nie otwierajmy maili od nieznanych nam nadawców, a co najważniejsze zawartych w nich załączników.
  • Oszuści często podszywają się pod witryny banków lub popularnych portali aukcyjnych i społecznościowych.
  • Pamiętajmy, aby nie wpisywać w przypadku wystąpienia wątpliwości swojego loginu oraz hasła.
  • Informujmy dzieci o szkodliwych konsekwencjach wykorzystywania Internetu.
  • Kontrolujmy strony internetowe, które przeglądają najmłodsi.
  • Zablokujmy te witryny, których według nas dzieci nie powinny przeglądać.
  • Uaktualniajmy system operacyjny i oprogramowanie, którego używamy.

(KWP we Wrocławiu / mg)

Zobacz również …

(Visited 1 539 times, 1 visits today)

Leave a Reply