Uwaga ! Nowy sposób działania oszustów – Ostrzeżenie przed wysyłaniem numerów BLIK

W ostatnich dniach przestępcy oszukali kilka osób z terenu powiatu średzkiego. Sprawcy podszywają się pod znajomych z portalu społecznościowego. Proszą o pomoc finansową i przesłanie numeru do realizacji transakcji pieniężnych.


Funkcjonariusze apelują, by nikomu nie wysyłać numeru BLIK! Przeczytaj jak działają przestępcy i nie daj się okraść.

Policjanci ze Środy Wlkp. odnotowali w ostatnim czasie nową formę oszustwa za pośrednictwem internetu. Przestępcy włamują się na profile użytkowników znanego portalu społecznościowego i nawiązują rozmowy ze znajomymi ofiary. Następnie udając kolegę lub koleżankę piszą, że zapomnieli portfela, karty czy, że nie mają przy sobie pieniędzy i chcą „na chwilę pożyczyć trochę kasy”, bo są np. muszą zapłacić za zakupy. Proszą o przesłanie pieniędzy BLIKiem.

Co to jest BLIK

BLIK to polski system płatności mobilnych, który umożliwia użytkownikom smartfonów dokonywanie płatności w sklepach stacjonarnych i internetowych, wypłacanie i wpłacanie gotówki w bankomatach oraz wykonywanie błyskawicznych przelewów międzybankowych z kodem.

Ofiara chcąc pomóc w potrzebie znajomemu, wysyła mu wygenerowany przez swój bank numer BLIK. W tej samej chwili przestępca czeka przy dowolnym bankomacie na numer BLIK od ofiary i natychmiast po jego otrzymaniu wypłaca gotówkę. Odbiorca pieniędzy jest całkowicie anonimowy, gdyż znany jest wyłącznie numer wypłaty nie zaś numer konta, banku czy dane odbiorcy.

Drugi raz ten sam numer

Na tym jednak nie koniec. Bardzo często przestępcy udają, że ten numer nie zadziałał i proszą ofiarę o ponowne wysłanie nowego numeru. Ponadto jeśli ktoś nie korzystał z takiej formy płatności, przestępcy instruują ofiarę krok po kroku jak ma postąpić by móc ten numer z systemu bankowego otrzymać.

Jak się bronić

Śledczy z Zespołu Przestępstw Gospodarczych, którzy pracują nad wykryciem przedmiotowych czynów podkreślają, że ofiarami padają prawie wyłącznie osoby młode, mające około 20 lat. Język którego używają sprawcy jest młodzieżowym slangiem, co ma uwiarygadniać że jest rówieśnikiem.

Policjanci apelują, by NIKOMU nie wysyłać numerów BLIK, a jeśli już rzeczywiście chcemy komuś pomóc w taki sposób, to wcześniej telefonicznie należy skontaktować się ze znajomym i upewnić się czy to naprawdę on prosi o pożyczkę.

 

(Visited 663 times, 1 visits today)

Dodaj komentarz