UWAGA NA POŁĄCZENIA TELEFONICZNE Z EGZOTYCZNYCH KRAJÓW. MOŻESZ STRACIĆ SPORO PIENIĄDZY!

Naciągacze dzwonią z zagranicznych numerów telefonów. Odbieranie takich połączeń lub oddzwanianie może zakończyć się wysokimi rachunkami. Po bardzo krótkim sygnale rozłączają się, licząc na to, że oddzwonimy. Nie dajmy się nabrać !!!

Właściciele telefonów instynktownie odbierają, nie sprawdzając, jaki numer się wyświetla, często też oddzwaniając, co skutkuje automatycznym naliczeniem kosztów.


Najczęściej poszkodowani nie zdają sobie sprawy, że padli ofiarą oszustwa do czasu opłaty rachunku. Fałszywe połączenia składają się często z dużej ilości liczb i mogą pochodzić z różnych krajów.

Numery kierunkowe rozpoczynają się między innymi od:

247 – Wyspy Wniebowstąpienia
243 – Demokratyczna Republika Konga,
225 – Wybrzeże Kości Słoniowej,
255 – Tanzania,
245 – Gwinea Bissau.

W przypadku otrzymania takiego połączenia nie należy odbierać telefonu. Kiedy jednak już to zrobimy, usłyszymy sygnał połączenia lub fałszywy sygnał zakończenia rozmowy, należy wtedy natychmiast rozłączyć pseudo rozmówcę i upewnić się, że rozmowa rzeczywiście jest zakończona. Warto również przed podjęciem decyzji o odebraniu połączenia sprawdzić miejsce „nadania” połączenia. W wielu telefonach automatycznie wyświetla się ta informacja pod numerem telefonu, który do nas dzwoni.

Inną metodą oszustwa jest wysyłanie smsów z ostrzeżeniami dotyczącymi zaległości w płatnościach i propozycją oddzwonienia na podany w smsie numer telefonu, w celu informacji o szczegółach sprawy. W takim przypadku z koleinie należy oddzwaniać. Jeżeli nawet posiadamy jakieś zaległości w płatnościach, firmy skontaktują się z nami, a propozycja oddzwonienia na podany, nieznany numer to najczęściej próba oszustwa, która będzie skutkować dla nas podwyższonym rachunkiem za telefon.

turek.policja.gov.pl

(Visited 2 381 times, 1 visits today)

Dodaj komentarz